Még nem dolgozták ki a pontos részleteket, de a Magyar Gépjármű-importőrök Egyesülete a Romániában 2005 óta sikerrel futó roncsprémium rendszer főbb elemeit venné át – mondta lapunk kérdésére Erdélyi Péter. A szervezet elnöke szerint eddig nem tűzték zászlajukra a „használtért újat” kampányt, de az utóbbi években olyan mértékben felgyorsult a koros járművek importja miatt a hazai flotta átlagéletkorának növekedése, hogy környezetvédelmi okokból indokolt a fiatalítás. A román rendszer lényege, hogy a bontásra leadott járművekért értékjegyet adnak, majd azt új autó vásárlásakor 900 euróért beszámítják. Egy magánszemély legfeljebb három értékjegyet válthat be, a jegyek szabadon átruházhatók. Romániában 2005-ben indították el a programot, amelyben eddig összesen csaknem 480 ezer, tíz évnél öregebb járművet vontak ki a forgalomból, és mintegy 239 ezer új gépkocsit vásároltak.
Múlt év végén a román autópark 5,98 millió járművet számlált, ami 4,73 százalékkal több a 2012-eshez képest. Az átlagéletkor nem jobb, mint a magyarországi 13 év, a leadott autók jellemzően 20 évnél idősebbek. A tavalyi program roncs-autóinak átlagéletkora 22,5 év volt.
Az Autós Nagykoalíció és a Magyar Gépjármű-importőrök Egyesülete a magyarországi autós szakma képviseletében több megoldandó témát terjesztene az Országgyűlés 2014. évi tavaszi ülésszaka elé – mondta Erdélyi Péter. Ezek közül csak az egyik a koros használt autók lecserélését elősegítő program. Ugyancsak a flotta műszaki állapotának javítását szolgálja a használt gépkocsik importjának szabályozása. Ennek keretében az Euro 3-asnál korábbi, azaz 2000-es évjáratnál régebbi autók behozatalát tiltanák meg. Ez a mai importnak mintegy felét érinti. A környezet védelmét szolgálná a tisztán elektromos vagy hibrid járművek vásárlásának, használatának állami támogatása is – fejtegette Erdélyi.
További részletek a szerdai Magyar Nemzetben.