A Gazprom vezetője a moszkvai tájékoztatón közölte, amennyiben Ukrajna törvénytelenül a tranzitvezetékből venne ki földgázt, akkor az országot megkerülő vezetékeken megnövelik az orosz gázszállítást. Azt mondta, hogy megállapodtak az Európai Bizottsággal, ha akadozna az ellátás Ukrajna felől, akkor „megoldják az Opal német gázvezeték teljesítményének kérdését”.
A Gazprom már régóta szeretné elérni, hogy az Északi Áramlat gázvezetéket Lengyelországgal összekötő németországi Opal csővezetéket kivonják az uniós szabályozás hatálya alól, és megkapja annak 100 százalékos tulajdonjogát. Az Európai Bizottság pedig legfeljebb 50 százalékos részesedést engedélyezne a Gazpromnak.
Alekszej Miller az Ukrajnának menő földgázszállítás leállításáról, és az orosz–ukrán gázvitáról tartott tájékoztatón elmondta, hogy a számításuk szerint majdnem 4,5 milliárd dolláros adósság miatt beperelték a Naftohazt. Nem zárta ki, hogy újabb keresetet nyújtanak be az ukrán állami energetikai cég ellen az ügyben illetékes stockholmi döntőbíróságnál. A Gazprom a 2012-ben és 2013-ban „vidd, vagy fizess” elven történő ukrán gázimport fejében 18 milliárd dollárt követel Ukrajnától.
A Gazprom vevője az ilyen elven kötött szerződés alapján akkor is köteles kifizetni egy meghatározott gázmennyiséget, ha azt nem vásárolta meg az adott időszakban, Ukrajna azonban ezt vitatja.
Alekszej Miller a moszkvai tájékoztató során előbb azt hangsúlyozta, hogy a szállítási korlátozást Ukrajnával szemben a kifizetetlen gázadósság miatt vezették be, majd közölte, hogy nincs semmiféle korlátozás és a szomszédos ország annyi földgázt kap, amennyit előre ki fog fizetni.
A Gazprom vezérigazgatója azt is kijelentette, hogy az úgynevezett reverz gázszállítás nem oldja meg Ukrajna gondjait. Szerinte egyetlen európai szállító sem tudja biztosítani fizikailag a visszafordított szállítást. Alekszej Miller szerint Ukrajna az év végéig elegendő földgázzal rendelkezik földalatti tározóiban, amelyet azonban nem fizetett ki teljesen.
Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter azt mondta, hogy visszatérhetnek a tárgyalóasztalhoz, amint Ukrajna kifizeti az eddig felgyülemlett 4,5 milliárd dolláros gázadósságát.
A tárcavezető közölte, hogy bár állandó kapcsolatban van Günther Oettinger uniós energiaügyi biztossal, jelenleg nem látja szükségét az újabb egyeztetésnek Ukrajna „nem építő” magatartása miatt. A tárgyalások ugyanis az előre fizetési rendszerről és az adósság kifizetéséről szóltak, most azonban ez a téma „megszűnt”.
Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója utalt arra, nem az Európai Bizottságon múlt, hogy nem tudtak megegyezni Ukrajnával. Bírálta Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfőt, aki szerinte azzal, hogy az elmúlt hét végén „beavatkozott” az Oroszország–Ukrajna és az Európai Bizottság között folyó tárgyalásokba, a „gázháborúra hangolódott rá”.
Magyarországon akkor sem lesz gázellátási probléma, ha az oroszok elzárják Ukrajna felé a gázcsapot – ezt már kérdésre válaszolta hétfőn Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter sajtótájékoztatóján, amelyen az államtitkárait mutatta be. A miniszter hozzátette: a Baumgarten felőli vezetéken lehet behozni gázt, a gáztározók feltöltése folyamatban van. A magyar gázellátás tehát biztosított akkor is, ha az oroszok nem szállítanak Ukrajnának.
A gáztározók feltöltöttségi arányáról a miniszter konkrétumot nem tudott mondani, de ígéretet tett arra, hogy utánanéz, és később tájékoztatást ad. Hangsúlyozta: a tárca felkészül a helyzetre, nemcsak a stratégiai gáztározók, hanem a nem stratégiai célú gáztározók kihasználását is prioritásként kezeli. Hozzátette: a kormány észlelte a kockázatokat, ezért már korábbi kormányüléseken megtárgyalta a szükséges teendőket, és intézkedett az MVM-nél, hogy a szükséges anyagi források a gáztározók feltöltésnél rendelkezésre álljanak. „Mind az anyagi, mind a technikai feltételek meglesznek” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy nem lesz gázellátási probléma Magyarországon.