Óriási a férfiak bérelőnye itthon

Van, ahol már a nettó 60 ezer forintot is meghaladja a férfiak bérelőnye.

Csókás Adrienn
2014. 07. 08. 3:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már csak két napig pótolhatják hiányzó dokumentumaikat a felsőoktatásba jelentkező fiatalok, és július 10-ig módosíthatják a megjelölt szakok sorrendjét is – hívta fel a figyelmet az Educatio Kft. A ponthatárokat július 24-én hirdetik ki. A bejelölt szakok rangsorolásakor megkönnyítheti a felvételizők dolgát az Educatio diplomás-pályakövető rendszere (DPR), amely 32 felsőoktatási intézmény bevonásával méri évről évre az elhelyezkedési és fizetési esélyeket. A legfrissebb statisztikából kiderül például, hogy a friss diplomások havi nettó átlagjövedelme 168 400 forint. Képzési területenként jelentősek a különbségek: míg egy testnevelő-edző 109 ezret vihet haza havonta, a gépészmérnöki szakmában már a pályakezdők is bruttó 278 ezer, a villamosmérnökök pedig 290 ezer forintról indulnak.

 

Nem mindegy, hogy melyik szakot melyik intézményben végezzük el, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem informatikai karán végzettek például nettó 251 ezres jövedelemről számoltak be, míg a Debreceni Egyetem informatikusai 193 ezret keresnek. A jogászok között szintén a pázmányosok vezetnek 198 ezres fizetéssel, ezzel szemben a Pécsi Tudományegyetemről kikerülők 182 ezer forintot, a Szegeden diplomázók pedig 167 ezret kapnak kézhez, a győri Széchenyi István Egyetemen végzettek pedig csak 146 ezer forintot.

Ijesztően sokat nyom a latban a fizetési besorolásnál a pályázó neme is – derül ki a felmérésből, amely szerint évről évre nő a férfiak bérelőnye. Míg 2011-ben 40 ezer forinttal kerestek többet női kollégáiknál, 2012-ben 45 ezerre nőtt a különbség, 2013-ban pedig már átlagosan 50 ezres eltérést mértek. Mindez persze szakterületenként változó: míg például az egészségügyben nem jelentős az eltérés, a gazdasági szektorban nettó 54 ezerrel, az informatikusok között pedig 64 ezerrel több vándorol a férfiak zsebébe, mint nő kollágáikéba.

A teljes cikket a keddi Magyar Nemzetben olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.