Rezsicsökkentés dilemmákkal

Ősszel dönthet a kormány a vállalkozók energiaterheinek csökkentéséről, az ipari rezsicsökkentés részletei azonban egyelőre nem tisztázottak.

2014. 07. 25. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagyvállalatok járhatnak jól az ipari rezsicsökkentés bevezetésével, miután ők a legnagyobb felhasználói a villamos energiának – nyilatkozta lapunknak Csath Magdolna. A közgazdász szerint a kisvállalkozások közül csak a termelőszektorban működő cégek élvezhetik az olcsóbb energia előnyét, más, például a tudásszektorban működő vállalkozások ebből gyakorlatilag semmit sem éreznek majd. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter a napokban a távirati irodának adott interjúban beszélt arról, hogy már készülnek a hatástanulmányok az ipari rezsicsökkentéshez, és ősszel akár döntés is születhet az intézkedésről. A konkrétumokról azonban egyelőre semmit sem tudni.

Csath Magdolna szerint egy olyan törvényjavaslatot, amely csak a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára csökkentené az energiaárakat, nem lehetne átvinni a törvényhozáson, holott a nagyvállalatokkal szemben számos pozitív diszkriminatív intézkedést hozott a kormány az utóbbi években. Többek közt olyan adókedvezményekkel várják a hazánkba érkező multinacionális cégeket, amilyenekről a kisebb, magyar tulajdonú cégek csak álmodhatnak – holott a foglalkoztatottak zömét még mindig a kkv-szektor adja, és a GDP-hez is jelentős mértékben járulnak hozzá.

Emellett a valóban nagy energiafogyasztók a szabadpiacon olyan árakat alkudnak ki maguknak, amekkorát csak tudnak, míg a kisebb fogyasztókra ez egyáltalán nem jellemző. Egyes becslések szerint a kis cégek és a nagyvállalatok villamosenergia-árai közt 25 százalékos a különbség. Szakértők szerint ezért ebből a szempontból is előnyös lenne, ha olyan törvény születhetne, ami csak a kisvállalkozások esetében mérsékelné az energiaárakat. A kormánynak ugyanakkor nehéz dolga lesz, ha ezt véghez akarja vinni. Lőcsei Tamás, a PWC cégtársa szerint ugyanis az Európai Unió működéséről szóló szerződés szigorúan tiltja, hogy támogatások kapcsán bármilyen diszkriminatív, versenytorzító rendelkezést hozzon a kormány. Márpedig az ipari rezsicsökkentés állami támogatásnak minősülhet. Hozzátette: az energiaárak mérséklését – a teljes szegmensre nézve – kellő körültekintéssel meg lehet valósítani.

Vadász György, a Magyar Iparszövetség elnöke szerint ha folytatódik a gazdasági növekedés – márpedig az adatok egyelőre ebbe az irányba mutatnak –, akkor a felhasznált energia mennyisége, így a költségek is tovább nőnek majd. A következő időszakban ezért kulcsfontosságú lesz az energia ára a cégek fejlődésében. Jelezte: nagy segítséget jelentene a kisvállalkozói szektornak, ha legalább 10-15 százalékkal mérséklődnének az árak.

A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.