Béremelés kafetéria helyett

Kiszállhat a kormány középtávon az állam által támogatott béren kívüli juttatások rendszeréből.

Bodacz Péter
2014. 10. 28. 4:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan mérséklődik a béren kívüli juttatások igénybevétele és ezzel együtt az érintettek jövedelme, ha a kabinet valóban megemeli jövőre az adókedvezményt élvező kafetériaelemek után fizetendő közterhet. A múlt héten beterjesztett adótörvény-tervezet szerint 35,7-ről 51,17 százalékra emelkedne az állam által támogatott kafetéria-elemek – köztük az Erzsébet-utalvány, a Szép-kártya és helyi közösségi közlekedési bérletének – közterhe. A Cafetériatrend.hu gyorsfelmérése szerint a béren kívüli juttatások formájában kapható munkavállalói keret átlagosan nettó 19,2 százalékkal csökkenne 2015-re a közterhek emelkedésének következtében.

A szakportál 217 munkaadó megkérdezésével készült felmérése alapján a válaszadók 42,4 százaléka nyilatkozott úgy, hogy jövőre is adna ilyen juttatást a munkatársainak, de csökkentenék azok értékét. Így a munkáltató ugyanannyi pénzt fordítana kafetériára 2015-ben is, de a dolgozók kevesebbet kapnának meg belőle. Mivel jobbára a nagyobb cégek választanák ezt az utat, így az érintett munkavállalók 72,3 százalékánál valósulna meg. A válaszadók 18,4 százaléka – akik az érintett dolgozók 14,9 százalékát foglalkoztatják – a most kafetériára fordított költségkeretet jövőre számfejtett bérként fizetné ki a dolgozóinak. Ebben az esetben azonban körülbelül 30 százalékkal csökkenne a pluszjuttatások nettó értéke. A megkérdezett cégek 24 százaléka – munkavállalók közel hét százalékát foglalkoztató kisebb vállalkozások – nem biztosítana a jövőben ilyen juttatást.

A felmérés alapján várható jövedelemcsökkenés lehetőségét több, a tervezet előkészítését ismerő kormányzati forrásunk sem cáfolta. Mint megtudtuk, pontos kalkulációk egyelőre nincsenek arra vonatkozóan, hogy mennyivel csökken a támogatott kafetériaelemek forgalma, valamint hogy mekkora visszaesés várható a kiskereskedelemben és ezzel együtt az áfabevételeknél.

Az ugyanakkor valószínűsíthető, hogy a belföldi turizmust serkentő, havi több milliárd forintos forgalmat produkáló Szép-kártya piacán lesz a legnagyobb visszaesés, ami mindenképp rossz hír a vendéglátóiparban. Szintén visszaeshet az önkéntes magánnyugdíjpénztárak népszerűsége, valamint a BKV-bérletek biztosítása, az Erzsébet-utalvány terén ugyanakkor mérsékeltebb csökkenést várnak.

Egyik forrásunk elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a kormány már középtávon megszüntetné a támogatott béren kívüli juttatások rendszerét, ami viszont csak a béremelés hathatós ösztönzésével képzelhető el. Ez a lépés arra az esetre is megoldás lehet, ha a kafetériarendszer átalakítása miatt indult uniós kötelezettségszegési eljárásban a francia hátterű szolgáltatóknak adna igazat a brüsszeli bíróság. Forrásunk szerint a jelenleg az Erzsébet-utalvány forgalmából finanszírozott szociális üdültetési rendszer, az Erzsébet-program folytatására mindenképp lesz pénz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.