Ismét nőttek az átlagkeresetek

Áprilisra 3,6 százalékkal emelkedtek az átlagkeresetek az egy évvel korábbiakhoz képest.

MTI
2015. 06. 19. 9:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keresetek növekedési ütemét főként a minimálbérre, a garantált bérminimumra vonatkozó éves megállapodás, a közfoglalkoztatottak létszámalakulása és a szociális területen dolgozók bérkorrekciójának áthúzódó hatása befolyásolta.

A vállalkozásoknál 4,0 százalékkal emelkedtek, a költségvetés területén viszont 1,1  százalékkal csökkentek az átlagbérek éves összevetésben a közfoglalkoztatottak nélkül számolva. A vállalkozásoknál a prémiumok, jutalmak és más különjuttatások 9,1 százalékos növekedése meghúzta a keresetek emelkedését, a rendszeres jövedelmek 3,5 százalékkal emelkedtek. A költségvetési területen dolgozóknál éppen ellentétesen alakult a helyzet, az éves csökkenés a rendszeres bérek 3,3 százalékos emelkedése ellenére következett be, mert az egyszeri juttatások az egy évvel korábbi harmadára apadtak.

 

Több mint két éve folyamatosan nő a reálkereset és a nettó kereset Magyarországon, ami mindenkinek jó hír – kommentálta Czomba Sándor a KSH frissen közzétett adatait pénteken az M1 aktuális csatornán. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára kiemelte: a nettó keresetek növekedése szempontjából a legfontosabb, hogy tavaly év végén jól sikerült megállapodni a munkaadókkal és a munkavállalókkal reális, 3,5 százalékos keresetnövekedésben, és 3-4 százalék közötti bérajánlásban, és ez köszön most vissza az adatokban. A reálkeresetek pedig azért tudnak növekedni, mert az infláció mínusz 0,9 százalék, azaz a 3,9 százalékos nettó keresetek gyakorlatilag 4,8 százalékos reálkereset-növekedésnek felelnek meg – tette hozzá.

A kereseteket terhelő járulékokra és a személyi jövedelemadóra vonatkozó szabályok nem módosultak, így a nettó keresetek a bruttó keresetekkel azonos mértékben változtak. A fogyasztói árak áprilisi 0,3 százalékos éves csökkenésével számolva a reálkeresetek 3,9 százalékkal, a közfoglalkoztatottak nélkül 2,9 százalékkal emelkedtek.

Az év első négy hónapjában 3,9, a közfoglalkoztatottak nélkül 2,9 százalékkal emelkedtek a keresetek. A 0,9 százalékos fogyasztói árcsökkenéssel számolva a reálbérek 4,8, illetve 3,8 százalékkal haladták meg a tavaly első négyhavit. A vállalkozásoknál 3,5, a költségvetési szférában 1,4 százalékos volt a növekedés. Áprilisban a havi bruttó átlagkeresetek értéke elérte a 248 ezer forintot.

Az öt főnél nagyobb vállalkozásoknál a KSH adatai szerint 32 ezerrel többen dolgoztak áprilisban, mint egy évvel korábban, a vállalkozásoknál 48 ezerrel többen dolgoztak, költségvetési szervezeteknél pedig 17 ezerrel csökkent a létszám egy év alatt. Áprilisban 185 ezer közfoglalkoztatottat regisztrált a KSH, 27 ezerrel kevesebbet az egy évvel korábbinál, és a teljes munkaidőben dolgozók 82 380 forintos keresete 7,5 százalékkal volt magasabb.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos, családi kedvezmény nélkül számított nettó kereset 158 200 forint volt. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók nemzetgazdasági szintű átlagos bruttó keresete a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél 241 600 forint volt. A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (512 300 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén pedig a legalacsonyabbak (145 700 forint).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.