Szükség van a Szép-kártyára

A turisztikai ügynökség vezetője nem tud az említett béren kívüli juttatás kivezetéséről.

Gyöngyösi Balázs
2016. 10. 08. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudok arról, hogy a kormány 2018. január 1-jével ki akarná vezetni a béren kívüli juttatások rendszeréből a Széchenyi-pihenőkártyát (Szép-kártya) – mondta lapunknak a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója. Guller Zoltán, aki a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány kuratóriumi elnöki tisztségét is betölti, egyúttal cáfolta azt az értesülésünket, miszerint az üdülési alapítvány szeptemberi, alapítói értekezletén éppen ő közölte kész tényként ezt a lehetőséget. A turisztikai ügynökség vezetője emlékeztetett arra: a kabinet mindig csak egy évre előre rögzíti a kafetériarendszer elemeit, így a júniusban elfogadott adócsomag is a 2017-es feltételeket szabja meg, annál tovább nem tekint. Úgy látja, a béren kívüli juttatások felhasználását leginkább az befolyásolhatja, hogy milyen eredményt hoznak az Európai Bizottság és a magyar kormány ez irányú egyeztetései, ennek részleteire azonban nincs rálátása.

Pedig érdeklődésünkre több érdekvédelmi szervezet vezetője egymástól függetlenül is Gullert nevezte meg a Szép-kártya 2018-as eltüntetésével kapcsolatos, futótűzként terjedő hír forrásaként. Lapunk úgy tudja, az Erzsébet-utalvány jövő évi megszüntetése után 2017 decemberében elköszönhetnek a munkáltatók és a munkavállalók is a pihenőkártya mindhárom alszámlájától: a vendéglátásra, a szálláshelyekre és a szabadidőre fordítható formájától. Ez azért lenne hibás lépés, mert üzletileg és társadalmilag is működik a modell, a Szép-kártya forgalma évente 80-90 milliárd forint, egy négytagú családban 150-160 ezer forint is juthat pihenésre. Nehezen képzelhető el, hogy Szép-kártya nélkül is hasonló összeget költsenek belföldön pihenésre, rekreációra a dolgozók. Nem mellesleg a kártya használata a belföldi szállodaforgalom 25 százalékát teszi ki, a családi tulajdonú, vidéki panziók, vendégházak esetében az arány a 40 százalékot is elérheti.

– Változnak a munkahelyi üdültetés adózási szabályai, a jövő évtől már nem 34,51, hanem 49,98 százalékos közteher mellett adhatják ezt a juttatást a munkáltatók – mondta lapunknak Fata László. A kafetéria-szakértő szerint éppen ezért 2017-től felértékelődik a Szép-kártya, amelyre a százezer forintos készpénz-kafetéria mellett a közszférában további százezer, a versenyszférában pedig 350 ezer forintot utalhat a foglalkoztató. De ha leradírozzák a térképről a pihenőkártyát is, nem marad kedvező adózási feltételek mellett adható juttatási forma pihenésre. A szakértő felidézte: 2012 januárjában vezették be a Szép-kártya rendszerét, s mivel az első körben kibocsátott plasztikkártyák ötéves érvényessége hamarosan lejár, azok cseréje miatt is fontos lenne mielőbb tisztán látni. Mint mondta, a munkáltatók célja kevesebb ráfordítással több értéket adni, azon belül kiemelten támogatják a dolgozók üdülését, kikapcsolódását, így azonban meg lesz kötve a kezük.

Figyelemre méltó, hogy a sajtóhírekre rendszerint felettébb érzékeny Nemzetgazdasági Minisztérium nem cáfolta a Szép-kártya 2018-as kivezetéséről szóló értesülésünket, ezt más tárca vagy kormánytag sem tette meg. Lapunk arra kérte a Varga Mihály vezette minisztériumot, hogy reagáljon az információnkra, de lapzártánkig nem érkezett válasz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.