Korrupcióellenes bábszínház Pintér Sándorral

Ahol mindennapos a mutyizás, ott kétkedve fogadják, hogy visszaszorul a korrupció.

Gyöngyösi Balázs
2016. 11. 17. 14:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötéves a korrupció elleni összefogás Magyarországon – ebből az alkalomból trombitálták össze a sajtó képviselőit csütörtök délelőttre az Állami Számvevőszék (ÁSZ) üvegtermébe. Díszes társaság gyűlt össze, a Belügyminisztérium, az Országos Bírósági Hivatal, a Kúria, a Legfőbb Ügyészség és az ÁSZ közösen értékelte a korrupció elleni együttműködés eredményeit. A felszólalónként 10 perces keretet nem tudta mindenki megtölteni tartalommal, de ezen aligha akadt fenn bárki is. Ahol mindennapos a megvesztegetés, a hűtlen kezelés, a mutyizás, ott kétkedve fogadják Pintér Sándor gondolatait: a belügyminiszter szerint Magyarországnak a világ legkevésbé korrupcióval fertőzött országai közé kell kerülnie.

A szavaknál nagyobb lenne a tettek ereje, de az ügyeskedés elleni harcot a tárcavezető az elektronikus sebességmérésben és útdíjfizetésben látja. Pozitív példaként említette még az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszert (ekáer), amely egyébként szakértők szerint nem rossz ötlet, de a szigorítások után még mindig kijátszható. A dicsőségtablóról végül nem hagyta le Pintér az adóhivatalhoz bekötött online pénztárgépeket és a jövő évtől kötelező elektronikus számlázást sem. 

Domokos László, a számvevőszék elnöke szerint a korrupció olyan, mint egy betegség, jobb megelőzni. Nem az a kérdés, hogy van-e korrupció, hanem az, hogy fel tudunk-e hatékonyan lépni ellene. Ezért kulcsfontosságú a kontrollok és védelmi rendszerek fejlesztése. Arról is beszélt, hogy az ÁSZ azon dolgozik, a 2024-es budapesti olimpia előkészítése során biztosított legyen az átláthatóság, sikeres pályázás esetén pedig a lebonyolítás során is maradéktalanul érvényesüljön a transzparencia. Domokos szavai szerint az Állami Számvevőszék 10 éve fordít kiemelt figyelmet a korrupció elleni küzdelemre. Idén immár hatodszor készítette el a szervezet az integritás felmérést, melyben a magyar közszféra korrupciós kockázatait értékeli. Az adatfelvételben több mint 3000 költségvetési szerv vett részt kitöltőként.

Hajnal Péter, a Kúria tanácselnöke, Lajtár István legfőbb ügyészhelyettes és Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke is elmondta, ki-ki mit tesz a maga szervezetében az átláthatóság növeléséért, a szürke zónák eltüntetéséért. Handó szerint az integritás az, amikor akkor is helyesen cselekszünk, ha senki sem látja.

Egyetértési szándékát fejezi ki a korrupcióellenes küzdelemben a Közbeszerzési Hatóság és a Magyar Nemzeti Bank is. Rigó Csaba Balázs, a Közbeszerzési Hatóság elnöke elmondta: 28 ezer hazai, illetve európai uniós felhívás jelenik meg itthon évente, ezzel a magyar GDP 5 százalékát kitevő közpénz kerül közbeszerzések útján ajánlattevőkhöz, vagy ha úgy tetszik, a megrendelőktől a kivitelezőkhöz. Éppen ezért világították át az információbiztonságot, akciótervvel álltak elő az eddigi hibák kijavítására.

Mintegy 250 ügyben nyomoztak, ezek 30-90 napon belül elkészített jegyzőkönyvvel zárultak. Jogorvoslati eljárást kezdeményeztek 52 esetben, 38-nál tettek büntetőfeljelentést. Öt esetben kértek törvényességi felügyeletet a Cégbíróságtól, kétszer pedig a Nemzeti Nyomozóirodához fordultak offshore-hátterű vállalkozások miatt. Windisch László, a jegybank alelnöke nem készült hasonlóan részletes számsorral, de biztosította a megjelenteket afelől, hogy az MNB közreműködik a korrupciómegelőzéssel kapcsolatos feladatok végrehajtásában, saját stratégiájában pedig kiemelt helyet kap a korrupció megelőzése.

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.