Varga Mihály furcsán védi a kötvényeket

Több sebből vérzik az NGM válasza.

Wiedemann Tamás
2016. 11. 24. 8:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar gazdaság számára a letelepedési kötvények akkor is biztonságos devizaforrást jelentettek, amikor szűkös volt Magyarország eurófinanszírozási lehetősége – reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) lapunk tegnapi cikkére, amelyben arról írtunk, hogy a kötvénnyel az állam az elmúlt két évben 8,7 milliárd forintot bukott.

Több sebből vérzik az NGM reakciója, mivel a valóságban hazánknak 2011-ben és 2012-ben okozott komoly nehézséget az államadósság finanszírozása, ezért is fordult a kormány 2011 novemberében a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) segítségért. 2013 februárjában már sokkal kedvezőbb volt a helyzet, ezt bizonyítja az is, hogy ekkor bocsátott ki hazánk 3,25 milliárd dollár értékben devizakötvényeket, amelyekre négyszeres túljegyzés érkezett, így az eredetileg tervezetthez képest olcsóbban adta el a papírokat az állam. A letelepedésikötvény-program csak négy hónappal később, 2013 júniusában indult el, akkor, amikor a magyar állampapírok után fizetett kamatok már csökkenésnek indultak, tehát élénken érdeklődtek irántuk a befektetők. Azóta az állam mintegy 330 milliárd forint értékben vonzott be forrást a letelepedési papírok révén, de ezzel az államadósságnak mindössze 1,3 százalékát finanszírozta.

Az NGM tegnapi közleménye azzal is védi a letelepedésikötvény-programot, hogy az első másfél évben a piacokon elérhető árazással szemben 7-8 mil­liárd forintot spórolt az állam a programmal. Ezt lapunk nem is vitatta, azonban a következő két évben már több mint nyolcmilliárd forintot bukott, vagyis az egyenleg negatív. A jogszabály szerint a letelepedési kötvények után a piacinál másfél százalékkal kisebb kamat jár, de valami érthetetlen okból az is bekerült a törvénybe, hogy legalább két százalékot mindenképpen kifizet a magyar állam. A Bloomberg adatai szerint ma már csak 0,2-0,3 százalékos kamat mellett forognak a másodpiacokon a papírok. Így négyszer több közpénzt emészt fel a kötvények után most is érvényben lévő kétszázalékos hozamszint, ami felveti a hűtlen kezelés gyanúját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.