Csúcson a foglalkoztatás

A közmunkaprogram torzítja az adatokat, 2,8 millió fő továbbra is inaktív.

Bodacz Péter
2017. 01. 05. 17:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzői várakozásokat felülmúlva javultak a foglalkoztatási adatok tavaly a szeptember–novemberi időszakban: a Központi Statisztikai Hivatal mai gyorsjelentései szerint a munkanélküliek száma 76 ezerrel, 208 ezer főre mérséklődött, a munkanélküliségi ráta 1,7 százalékpontos csökkenés után 4,5 százalékon állt. A vizsgált időszakban a foglalkoztatottak létszáma 4,4 millió fő volt, ami 142 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. Az adatokból az is látszik, hogy a magas foglalkoztatottság részben annak köszönhető, hogy a közfoglalkoztatottak száma továbbra is igen nagy; ez a tábor 220 ezer fősre tehető. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 2,5 százalékponttal 67,5 százalékra emelkedett. Ezt a képet valamelyest árnyalja, hogy a magyar munkaadónak, de külföldi telephelyen dolgozók száma 117 ezer, azaz a hazai elsődleges munkaerőpiacon nem 4,400 millióan, hanem 4,076 millióan dolgoznak.

2010, azaz az Orbán-kormány hatalomra kerülése óta 400 ezerrel nőtt az aktív munkaképes korúak – a 15–74 évesek – száma. A munkakeresőként vagy foglalkoztatottként megjelenők tábora 2010 szeptember–novemberében 4,23 millió fő volt, 2016 azonos időszakában 4,62 millió emberről lehet beszélni.

A gazdasági aktivitás jelentős növekedése piaci és foglalkoztatáspolitikai folyamatoknak egyaránt köszönhető. 2011-től számos ösztönzőt vezetett be a kabinet: a Start programban a pályakezdők és a nyugdíj előtt állók foglalkoztatását segítette az állam, a rokkantsági ellátás felülvizsgálatával további tízezrek kényszerültek megjelenni a munkaerőpiacon. Ennek jelei ma már jól láthatók – értékelte a helyzetet lapunk megkeresésére az Erste Bank elemzője. Ürmössy Gergely szerint a statisztikákat nagyban javítja a közfoglalkoztatotti program is, beszédes ugyanakkor, hogy – mint azt a Belügyminisztérium korábban közölte – a közmunkásoknak csak 10-15 százaléka képes elhelyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon. Az elemző szerint a 2016 egészére várt 5,1 százalékos átlagos munkanélküliségi rátát követően idén újabb mélypontra csökkenhet a mutató, átlagosan 4,3 százalékos lehet. „A magyar gazdaság jelentős munkaerő-tartalékkal rendelkezik, hiszen a 208 ezer munkanélküli, valamint a közmunkaprogramban részt vevő 221 ezer fő mellett továbbra is rendkívül sok inaktív van. Ahhoz, hogy ezek az emberek megjelenhessenek a munkaerőpiacon, és munkát vállalhassanak, hosszú távú gazdaságpolitikai válaszra lenne szükség” – tette hozzá Ürmössy Gergely.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője hangsúlyozta: a rendszerváltás óta nem volt ennyi embernek munkája Magyarországon. Kedvező, hogy a foglalkoztatottak száma minden ágazatban bővülést mutatott: a mezőgazdaságban 11 ezer, a feldolgozóiparban 48 ezer, az építőiparban 8,2 ezer, a szolgáltatási ágazatokban 52,5 ezer, ezen belül a piaci szolgáltatások területén 35,4 ezer új munkahely keletkezett. Az elemző szerint a foglalkoztatás dinamikus bővülése élénk gazdasági növekedést tükröz, így a bruttó hazai termék megugorhat a negyedik negyedévben. A foglalkoztatás és a reálbérek kiemelkedő növekedése pedig a fogyasztás és a lakossági beruházások további gyorsulását támogatja.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a piacot kissé meglepte a kedvező adat, tekintettel arra, hogy a magyar gazdaság jelentős munkaerőhiánnyal küzd. Ezzel szemben a vállalatok még találtak kellő számú szabad munkaerőt. Rövid távon arra számít, hogy tovább javulhatnak a mutatók, bár ennek lehetősége egyre kisebb a feszesebbé váló munkaerőpiac miatt. Az alacsony aktivitási ráta arra enged következtetni, hogy továbbra is van kiaknázatlan tartalék. A kérdés csak az, hogy milyen nehéz, és mennyibe kerülne őket visszacsábítani a piacra – tette hozzá.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége szerint ugyanakkor semmi ok az optimizmusra. Rolek Ferenc, a szervezet elnöke a köztévének arról beszélt, hogy a népesség fogyása miatt évente 40-50 ezerrel kevesebb ember dolgozik Magyarországon. Ráadásul a szakmunkás-életpálya már kevésbé vonzó a fiatalok számára, mint húsz-harminc évvel ezelőtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.