NMHH: A Telenor megsértette a hálózatsemlegességet

A szolgáltató fellebbez a döntés ellen.

MTI
2017. 01. 27. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NMHH pénteki közleménye szerint a Telenor MyChat csomagja jogszerűtlenül különböztetett meg bizonyos tartalmakat, mivel hat közösségimédia- és csevegőalkalmazás (Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp, Instagram, Twitter, Viber) használatát nem számította bele az adatforgalomba, elérésüket az adatkeret kimerülése után sem korlátozta, és ezáltal kiemelte a többi szolgáltatás közül.

Hozzátették: a MyMusic csomagnál négy zeneátviteli alkalmazás (Deezer, Apple Music, Tidal, Spotify) és hét online rádió (Kossuth, Petőfi, Bartók, Dankó, Rádió1, Music FM, Sláger FM) használatát nem számította bele a Telenor az adatforgalmi keretbe, más tartalmak elérését viszont blokkolta vagy lassította az adatmennyiség felhasználása után.

A hírközlési hatóság szerint a Telenor észszerű forgalomkorlátozási ok nélkül, tisztán kereskedelmi alapon különböztette meg az érintett alkalmazásokat.

Az NMHH felidézte: a hálózatsemlegességi előírások biztosítják, hogy az internetszolgáltatók ne avatkozhassanak bele a tartalomszolgáltatók közötti versenybe, kereskedelmi okokból ne részesíthessenek előnyben vagy hátrányban bizonyos tartalmakat. Hozzátette: a megkülönböztetés arra ösztönözheti a felhasználókat, hogy a kedvezményben részesülő alkalmazásokat és szolgáltatásokat használják, így a szolgáltató beavatkozhatna a tartalomszolgáltatók közötti versenybe, ami torzítaná a tartalompiaci versenyt, és sértené a felhasználók választási szabadságát.

Az NMHH az unióban elsők között kezdte ellenőrizni a hálózatsemlegességre vonatkozó, tavaly életbe lépett EU-s előírások betartását, és tavaly novemberben már jogsértőnek találta a Telekom egyik szolgáltatását – áll a közleményben.

A hatóság mostani határozata nem jogerős, a szolgáltató a döntéssel szemben jogorvoslattal élhet.

A Telenor az NMHH határozatára reagálva közölte, hogy fellebbeznek a döntés ellen. Hozzátette: jóhiszeműen, az ügyfelek érdekében járt el, amikor a legnépszerűbb szolgáltatásokhoz korlátlan belföldi hozzáférést biztosított. A fogyasztói igényeknek megfelelő szolgáltatások elősegítik az internethasználat terjedését, ami hozzájárul az ország európai felzárkózásához – áll a Telenor közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.