Quaestor-botrány: Érvénytelen a szakvélemény

Gyanús szálakat sejt a Quaestor-botrány körüli bonyodalmakban az egyik károsult.

Hajdú Péter
2017. 02. 15. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól jellemzi a magyar igazságszolgáltatás állapotát, hogy egy olyan nagy súlyú ügyben, amelyet a legnagyobb magyarországi csalásként is emlegetnek, nem sikerült megfelelő szakértőt találni az ügy szálainak kibogozására – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a Quaestor-károsultak képviselője azt követően, hogy a Fővárosi Törvényszék kizárta a bizonyítékok közül a Quaestor-ügyben készült szakértői véleményt. – Felvetődik a kérdés, kinek kellett volna utánanéznie, hogy nem áll-e fenn összeférhetetlenség a szakértői anyag készítőjével szemben. Nagyon úgy tűnik, minden a vádlottak védőinek szája íze szerint alakul, hiszen a több ezer oldalas szakértői jelentés kizárásával hónapokkal lesz hosszabb a per, s a védelemnek bőven lesz ideje részletesen kidolgoznia a védelmi stratégiát – tette hozzá Kálmán-Pikó István.

Kérdésünkre azt is elmondta, hogy magát a kártalanítási folyamatot döntően nem befolyásolja a szakértői anyag kizárása, legfeljebb a büntetőügy húzódik el. – De nem ez az egyetlen furcsaság a Quaestor-ügy felgöngyölítése körül. Elgondolkodtató, hogy a Quaestor Hrurira és a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó (QPT) hitelezői gyűlését ugyanaz az ügyvéd vezette. Amikor erre felhívtuk a figyelmét, akkor azzal mentegetőzött, hogy ő csak a gyűlés technikai levezetéséért felelős, az ügy részleteit nem ismeri. Ennek ellenére olyan információkkal volt tisztában, amelyek csak azok fejében lehetnek meg, akik részletesen elemezték a történteket. Különösen annak fényében furcsa ez a magyarázat, hogy a Hrurira hitelezői gyűlésén arról panaszkodott, egyetlen hatóság és szervezet – köztük az a QPT, amelynek hitelezői gyűlését ő maga vezette le – sem reagált az ügy részleteit firtató információkérő levelére. Az is kérdőjeleket vet föl, hogy a két Quaestor-cég egymástól független felszámolója – amelyek közül az egyik még csak nem is fővárosi cég – a több ezer budapesti ügyvéd közül vajon miért ugyanazt az ügyvédet kérte fel a hitelezői gyűlések levezetésére – emelte ki Kálmán-Pikó István.

Azt is különösnek találja a károsult, hogy a Fővárosi Ítélőtábla megjegyzése szerint a személyi összeférhetetlenség ellenére az együttes szakvélemény alapvetően még felhasználható, igaz, a Fővárosi Törvényszék így is kizárta azt a bizonyítékok közül. – Azzal, hogy a bíróság döntése értelmében nem használható fel a szakértői jelentés, az egyik legfontosabb bizonyíték esett ki, hiszen jórészt erre épített a vád. Kérdés, milyen muníciót ad a védelemnek az a tény, hogy a koronatanú benne volt a Quaestornál folyó dolgokban. Úgy látom, jó az esély arra, hogy erre hivatkozva ízekre fogják szedni a tanúvallomást – fejtegette Kálmán-Pikó István.

Az ügy előzménye, hogy a tavaly decemberi Quaestor-tárgyaláson kiderült: a csaknem 50 kötet terjedelmű szakértői jelentés egyik készítője 2011 decembere óta kapcsolatban áll azzal a Kvantál Zrt.-vel, amely a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. felszámolója. Ezért a Fővárosi Törvényszék a nyomozás során kirendelt, az igazságügyi szakvélemény elkészítésében társszakértőként részt vevő adó-, járulék- és könyvszakértőt kizárta az eljárásból. Ezt a döntést a Fővárosi Ítélőtábla is helybenhagyta január 24-én. Ezt követően az elsőfokú bíróság a február 14-i tárgyaláson kizárta a szóban forgó szakvéleményt a bizonyítékok közül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.