Letelepedésikötvény: Rogánt is meghallgatná a vizsgálóbizottság

Kérdés, hogy a kabinetminiszter elmegy-e az ellenzéki parlamenti árnyékbizottság elé magyarázkodni.

MN
2017. 09. 05. 16:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert is meghallgatná a letelepedésikötvény-programot vizsgáló parlamenti árnyékbizottság – erről keddi ülésén döntött az ellenzéki pártok által tavaly létrehozott országgyűlési testület. Az Együtt, az LMP, a Liberálisok és a Jobbik alkotta bizottság az után döntött Rogán Antal meghallgatásáról, hogy lapunk kiderítette: a kötvényforgalmazó offshore cégek jóval a letelepedési programról szóló döntés előtt jöttek létre. Ez pedig azt feltételezi, hogy Rogán Antal, aki a letelepedésikötvény-programot lehetővé jogszabály-módosítást beadta, valamilyen formában érintett lehet a korrupciógyanús ügyletben.

Az Országgyűlés 2012. december 11-ei ülésen döntött arról – leginkább a fideszes képviselők igen szavazatával –, hogy azok a külföldi bevándorlók, akik háromszázezer euró névértékű speciális magyar állampapírba fektetnek, gyorsan és egyszerűen juthassanak letelepedési engedélyhez hazánkban. Az ezt szabályozó jogszabály-módosítás még abban a hónapban életbe is lépett. Ezt követően, januárban alakult meg a Kajmán-szigeteken a Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) nevű offshore cég, amely kötvényjegyzési engedélyt kapott az Országgyűlés akkor még Rogán Antal vezette gazdasági bizottságától. Ez az a társaság, amelynél az egész kötvényprogram bevételeinek legalább nyolcvan százaléka lecsapódik, ugyanis ez a vállalkozás kapott engedélyt a kínai állampolgárokkal kapcsolatos ügyintézésre – a letelepedési iparágban Kína a világ legnagyobb piaca.

Ahogy lapunk kiderítette, a HSSDF

csupán kirakatcég volt a programban, hiszen miután megkapta az engedélyt, egyből tovább is adta a hasonló nevű Hungary State Special Debt Managementnek.

Ezt a vállalkozást Hongkongban jegyezték be 2012. december 4-én, tehát egy héttel a parlamenti végszavazás előtt. Ahogy a hongkongi céginformációs rendszerből kitűnik, a vállalkozásnak három, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett tulajdonosa van. Még érdekesebb, hogy akkor alakultak meg ezek a vállalkozások az adóparadicsomnak számító szigetállamban, amikor Rogán Antal beadta a törvénymódosító indítványát, sőt a Prime Ally Ltd. egy nappal a beadás előtt.

A kötvényprogramot vizsgáló bizottság azt szeretné tudni Rogán Antaltól, hogyan lehetséges ez, vagyis

honnan tudhattak ezek a cégek arról, hogy egy több milliárd forintos üzlet végső haszonélvezői lesznek.

A tét nem kicsi, hiszen – ahogy a kötvényprogramot vizsgáló bizottság keddi ülésén elhangzott – közel hatezer-hatszáz külföldi vásárolt letelepedési állampapírt, és családtagokkal együtt csaknem húszezer bevándorló kapott Magyarországon szabad tartózkodásra lehetőséget az Orbán-kormánytól.

A programban részt vevő offshore cégek

eközben száznyolcvanmilliárd forintos bevételre tettek szert, miközben a magyar állam vesztett – számításunk szerint – több mint tízmilliárd forintot.

Mivel az MSZP valamilyen érthetetlen oknál fogva nem csatlakozott a testület munkájához, ezért az egyfajta „árnyékbizottságként” működik. Kedden kellett volna az offshore cégeknek megjelenniük a testület előtt, de egyik vállalkozás képviselője sem jött el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.