A Mol Nyrt. nyitott arra, hogy eladja részesedését a horvát olajipari vállalatban, addig viszont továbbra is a legjobb tudása szerint működteti az INA-t – közölte Kara Pál, a Mol-csoport jogi igazgatója az M1 hétfő reggeli műsorában.
A vállalat igazgatótanácsa már 2013-ban kinyilvánította, hogy az INA vagy piacgazdasági alapokon működik, vagy pedig kivásárolják a magyar részesedést. Hozzátette, hogy a folyamat azóta is tart, a Mol nyitott a tárgyalásra, „nagy türelemmel és tisztelettel” várják a horvát fél ajánlatát.
Jelenleg az INA részvényeinek 49,08 százalékát a Mol, 44,84 százalékát a horvát állam birtokolja, a fennmaradó rész pedig zömmel magánszemélyek kezén van. Az INA irányítási joga 2009 óta a Mol Nyrt.-é. A horvát kormány azonban évek óta vissza akarja szerezni ezt a jogot a magyar olajtársaságtól.
Miután Ivo Sanader korábbi miniszterelnököt 2012-ben korrupció miatt elítélték, elfogatóparancsot adtak ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen is, aki a vádak szerint kenőpénzt fizetett azért, hogy a cég megszerezhesse az irányítást. Magyarország nem adta ki Hernádit, aki tagadta a vádakat. Annak érdekében, hogy a kiadatás elkerülhető legyen, még egy furcsa eljárást is kreáltak, amelyben a magyar bíróság felmentette az üzletembert.
A konfliktus évek óta befagyott, amit a horvát kormány úgy próbált kimozdítani a holtpontról, hogy előbb a genfi Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottság előtt támadta meg a privatizációt majd az irányítási jogok átvételét, majd amikor nem jártak sikerrel, a svájci bíróságon támadta meg a bizottság határozatát. Andrej Plenković kormányfő ugyanakkor már tavaly decemberben bejelentette, hogy kivásárolnák a Mol-t.
Kara Pál most azt mondta: a svájci szövetségi bíróság pénteki ítéletével végleg lezárult a Mollal szemben 2014 elején indított eljárás, amely szerint a magyar fél korrupcióval szerezte meg az INA irányítását, nem teljesítette a részvényesi szerződésben vállalt befektetéseit és megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket. Az igazgató szerint az ítéletben foglaltakat végre kell hajtani, Horvátország nem vitathatja a szerződések érvényességét és az INA irányításának kérdését.
Legutóbb Igor Secin, a Rosznyefty vezetője a Jutarnji List című horvát napilapnak nyilatkozott szombaton arról, hogy a Mol részesedését az orosz vállalat veheti át az INA-ban, amennyiben a horvát kormány új stratégiai partnert keres.