A Közbeszerzési Hatóság adatbázisába ma feltöltött tájékoztató szerint a Mészáros Lőrinc közvetett tulajdonában álló Euró Generál Zrt. építhet meg egy 3 ezer négyzetméteres, teljesen új borászati üzemet, 1,7 milliárd forintért. Az Euró Generál a közbeszerzést a „Fidesz-keltetőként” ismert Bibó-szakkollégium felújítását is végző, Penta Kft.-vel közösen nyerte el.
A Mészáros-érdekeltségnek nem ez az első Tokaj környéki közpénzes beruházása. Az elsőt még augusztus végén kapták meg: ugyanazon a helyrajzi számon egy borászati beszerzési központot fognak felhúzni, 384 millió forintért. A legutóbbi tendert pedig két hete nyerték meg, összesen 683 millió forint értékben. Annak keretében szintén egy borászati üzemet építenek a Sárospatak közelében lévő Hercegkúton.
Az Euró Generál tulajdonosa
az Opus Nyrt. (korábbi nevén Opimus Nyrt.), amelyben március elején szerzett tulajdonrészt Mészáros Lőrinc.
A cégben már tavaly márciusban megjelent Csík Zoltán, a felcsúti polgármester egyik bizalmasa mint igazgatósági tag.
Mészáros Lőrinc egyébként még tavasszal személyesen vette át annak a tokaji borászatnak a testvércégét, amelyet családi vállalkozása a tavalyi év végén szerzett meg. A felcsúti polgármesteré lett ugyanis a Dereszla Sparkling, a cégei pedig a Dereszla Pincészetet, illetve a Henye Borászatot és a Tokaj Major Kft.-t is megszerezték, ezzel csinos tokaji borászbirodalma termett.
Az Átlátszó.hu még márciusban azt írta, hogy a felcsúti polgármester tokaji befektetései egyelőre inkább presztízsértékűnek tűnnek, az átvett borászcégek ugyanis szerény, pármilliós profittal működtek. A Dereszla Mészárost megelőzően a francia Sopalia Holdingé volt.
Ezzel a három fejlesztéssel viszont
Mészáros Lőrinc érdekeltsége 2,8 milliárd forint közpénzből saját pincészetei közelében hoz létre új üzemeket.
A mostani közbeszerzéseket a nemrég felállított Tokaj Borvidék Fejlesztési Tanács tulajdonában álló Tokaji Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. bonyolította le, amely az államilag támogatott Közösségi Infrastruktúra Alap Projekt keretében valósul majd meg. A tanács honlapján megtalálható tervek szerint
három helyszínen, zöldmezős beruházás keretében kívánnak létrehozni egy-egy korszerű borászati üzemet,
amelyek elsődleges feladata szőlőfelvásárlási, szőlőfeldolgozási és borászati technológia szolgáltatások nyújtása a termelők részére
.
A kormány célja a tanács felállításával az volt, hogy figyelemmel kísérje a 2014–2020-as uniós költségvetési időszak operatív programjainak végrehajtását és előkészítse a térség területfejlesztési koncepcióját.