Magyarország csatlakozott a SINO-CEE Fund tőkebefektetési alaphoz

A tízmilliárd eurós alapból Kína által támogatott fejlesztések valósulhatnak meg Kelet-Közép-Európában.

MTI
2017. 11. 28. 21:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Urbán Zoltán, az Exim vezérigazgatója és Csiang Csien-csing, a Sino-CEE alap elnöke kedden aláírta a Magyarország Sino-CEE Fund elnevezésű tőkebefektetési alaphoz csatlakozásáról szóló megállapodást – tájékoztatta az Exim az MTI-t.

A Sino-CEE Fund befektetési alap a kínai kormány és tizenhat kelet-közép-európai ország között létrejövő együttműködési megállapodás (Sino-CEE 16+1 Cooperation Framework) eredményeképpen valósult meg, létrehozását a 2016. novemberi rigai Kína–Kelet-Közép-Európa-csúcstalálkozón jelentették be. Az alap fókuszában a közép- és a kelet-európai befektetések támogatása áll.

Urbán Zoltán a közlemény szerint az aláírást követően elmondta: Magyarország a kormány döntése alapján 50 millió eurót fektet be a 10 milliárd eurós alapba. Amennyiben az alap működésével kapcsolatos tapasztalatok kedvezők, további 50 millió eurós hozzájárulásról is döntés születhet. Az alap a szerződés szerint legalább 300 millió eurónyi befektetést fog Magyarországon eszközölni.

Az alap állami finanszírozással, de piaci alapon működik, a csatlakozó országok segítségével 50 milliárd eurót tervez bevonni projektekre többek között az infrastrukturális szektorban, valamint high-tech termékek és más fogyasztói javak gyártására.

A csúcstalálkozón további két Exim-megállapodás is született.

A találkozó első napján a nagyon sikeres Kína–Közép-Európa Befektetési Alap I. folytatásaként aláírták az alap II. megállapodást, amelyben az Eximbank 70 millió dolláros hozzájárulással vesz részt, és amelyért cserébe Magyarországon legalább 140 millió dollárnyi beruházásnak kell megtörténnie a következő években. Az alap teljes tervezett mérete csaknem egymilliárd dollár. A megcélzott szektorok: energetika, telekommunikáció, infrastruktúra, technológia, innováció, gyártás és feldolgozás, mezőgazdaság, oktatás, gyógyászat, turizmus és pénzügyi szolgáltatások.

A 2013-ban létrehozott első alapba, amely az eltelt négy évben 13 befektetést valósított meg Közép- és Kelet-Európában, 30 millió dollárt invesztált hazánk. Az alap I. Magyarországon az Exim által ezen összeg háromszorosának megfelelő, azaz 91 millió dollár értékben valósított meg fejlesztéseket, egy felsőoktatási intézmény például a befektetett tőke segítségével indította el régiós terjeszkedését.

Megállapodás született továbbá a Bohai Transport Funddal az intelligens közlekedési rendszerek fejlesztésével kapcsolatos projektről – közölte az Exim.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.