Egy tavalyi ügy végére tett pontot a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság keddi ítélete, amely lényegében kimondta, hogy a jelenlegi magyar jogszabályok értelmében minden, közterületen, szórakozóhelyeken, kereskedelmi egységben működtetett videojáték illegális. Mint ismert, tavaly a budapesti Dürer Kertben razziázott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), amelynek következtében 100 ezer forintos bírságot szabott ki, mert a szórakozóhely engedély nélkül üzemeltetett egy videojátékot. A gépet az Insert Coin Egyesület (ICE) helyzete ki, egyébként ingyen, vagyis bárki díjtalanul használhatta a berendezést, aki a Dürerbe látogatott. Kaptás András, az ICE elnöke lapunknak elmondta, hogy nem értették a büntetést okát, ezért fellebbeztek a NAV bírsága ellen. A bíróság ítélete furcsa joghézagra mutatott rá.
Először is, a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény alapján játékautomatának minősül az elektronikusan vagy mechanikusan vezérelt játék folytatására alkalmas, szórakoztatást nyújtó berendezés. A törvény továbbá kimondja, hogy az állami adóhatóság dönt abban a kérdésben, hogy valamely berendezés játékautomatának minősül-e. – A bírósági ítélet megerősítette, hogy az egyesület videojátéka a jogszabály szerint játékautomatának minősül, vagyis jogos a pénzbírság – mondta Kaptás András. Ha az ICE legálisan szeretné üzemeltetni, akkor ki kell váltani a típusengedélyt a NAV Központi Irányítás Szerencsejáték Felügyeletei Főosztályán (SZF), és meg kell fizetni az évi százezer forintos díjat. Ez a főosztály azonban csak azokat a játékautomatákat veszi nyilvántartásba, amelyek a jogszabályban a játékautomatákra előírt műszaki követelményeknek megfelelnek, például van érmebedobó nyílása és hiteles mérőeszköz. Az ICE, mivel ingyen nyújtotta a szolgáltatást, kiszerelte a videojáték gépéből az érmevizsgáló berendezést, bár a játéktermi időkből megmaradt bedobónyílások még láthatóak a gépen, de le vannak ragasztva.
Érdekesség, hogy a szerencsejátékról szóló törvény azonban nem tiltja, hogy egy játékautomatát ellenszolgáltatás nélkül használhassanak, de ahhoz, hogy regisztrálni lehessen, mégis előírják a pénzbedobó hitelesítésével kapcsolatos követelményeket.
Az eset többtucatnyi, úgynevezett „gamer” kocsmát érint, ahol számítógépeken játszhatnak a vendégek. Ezeken a gépeken sincsen bedobónyílás és érmevizsgáló berendezés, vagyis a bírósági ítélet szerint illegálisan működnek. Megkerestünk néhány ilyen szórakozóhelyet, de egyelőre nem kívántak nyilatkozni. Volt olyan gamer kocsma, ahol az ügyvezető azt mondta, hogy egyeztetnie kell a jogászával.