Miután eldőlt, hogy a hatóságok megadják Paks II. környezetvédelmi engedélyét, a Greenpeace Magyarország és az Energiaklub is fellebbezést nyújtott be. A két szervezet szerint ugyanis a kiadott engedély alapjául szolgáló környezeti hatástanulmány egy sor fontos kérdést nem tisztázott, például nem derült ki belőle, hol tárolnák véglegesen a kiégett fűtőelemeket, és az sem, hogy az erőmű hőtermelése milyen hatással lehet a Duna élővilágára. Miután a két civil szervezet fellebbezését a hatóságok elutasították, bírósághoz fordultak, ahol viszont formai hibára hivatkozva dobták vissza a beadványukat.
Az Energiaklubnál úgy látják: a bíróság kifejezetten méltánytalanul járt el ügyükben, ráadásul az eljárás során jogszabálysértések is történtek, ezért Strasbourgba viszik az ügyet – mondta Fülöp Orsolya a 444.hu-nak.
Az Energiaklub szakmai igazgatója hozzátette, szerinte a Paks II. tervei alapján Magyarország felépítene egy új atomerőművet, ami működne 60-80 évig úgy, hogy fogalmunk sincs róla, mit kezdünk utána a visszamaradó radioaktív hulladékkal.
A portál azt írja, hogy a civil szervezetek képviselői a fellebbezést a Pest Megyei Kormányhivatalhoz címezték, holott a baranyaihoz kellett volna – tehát nem rossz hatóságnak, csak rossz kirendeltségbe küldték, ahol viszont ahelyett, hogy egyszerűen továbbküldték volna, elindítottak egy eljárást, aminek köszönhetően a bírósághoz már csak az előírt határidőnél később futott be, így elutasították a fellebbezést. Az Energiaklub jogászai szerint az eljárás során, míg a hatóságoktól a bíróságig ért a fellebbezésük, több konkrét jogszabálysértés is történt, ezekre hivatkozva fordulnak Strasbourghoz.
Az Energiaklubnál abban bíznak, hogy ha a strasbourgi bíróság méltányolni fogja az érveiket, akkor elrendelhetik a bírósági szakaszban megismételt új eljárás lehetőségét is, azaz végre bíróság előtt is lehetne arról beszélni, rendben van-e, hogy ilyen súlyos környezetvédelmi kérdésekre nincs válasza Paks II. kivitelezőinek.