Egyre csak ömlik az állami támogatás a fociba

A taorendszer megjelenése óta csak a színvonal nem lett jobb. Kirívóan sok jut Felcsútnak.

B. Molnár László
2018. 02. 22. 16:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amióta a nyereséges cégek adójuk egy részét sportszervezeteknek is adhatják ahelyett, hogy befizetnék az államkasszába, elképesztő mennyiségű közpénz jutott a magyar labdarúgásnak. Sőt, rossz nyelvek szerint magát a társaságiadó-kedvezményt is azért találták ki, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kedvenc sportága visszanyerhesse régi dicsőségét. A foci négy másik sportággal együtt 2011-ben került be a látványsportágak közé, és a taónak, illetve a kormány stadionfejlesztési programjának köszönhetően olyan helyzetbe került, mint eddigi története során talán még sosem.

A kezdetektől mostanáig összesen 9015 pályázat érkezett a Magyar Labdarúgó-szövetséghez (MLSZ) – ez éves átlagban 1200-1300 tendert jelent –, és a különböző egyesületek 379,3 milliárd forint összegben kértek állami támogatást – tudtuk meg a szövetségtől, amely egyébként megtagadta a téma felelősével való beszélgetést, és kizárólag a közérdekű adatnak minősülő összegeket küldte el lapunknak. A közel 380 milliárdból összesen 196,7 milliárd forintot, az igényelt összeg 52 százalékát hagyta jóvá a szervezet, és 163 milliárd forintot, a jóváhagyott pénz 83 százalékát már le is hívták a pályázók. Az MLSZ az évek során ezt további 66 milliárd forinttal egészítette ki különböző programjain keresztül. Az elmúlt években tehát kis híján 230 milliárd forint áramlott a magyar labdarúgásba.

Ez a töméntelen mennyiségű pénz azonban szakmailag nem hozott szinte semmi kézzelfogható eredményt, mert a taotámogatásokat egyáltalán nem piaci szempontok alapján osztják szét. Jó példa erre az Orbán Viktor által alapított Puskás Akadémia, amelyhez, illetve működtetőjéhez, a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványhoz csak úgy ömlik a pénz: eddig összesen 18,9 milliárd forintot hagytak jóvá a felcsútiaknak. Csak a 2017–18-as időszakra 5,39 milliárd forintot kaptak – míg a táblázat második helyén a BVSC áll 830 millió forinttal –, ami abszolút csúcsnak számít. Ebből olyan tételekre is költöttek, mint egy kétmilliárd forintos szálló vagy egy 155 millió forintos teaszoba. A tao egyébként létesítményfejlesztésre és utánpótlásra költhető el: ám a 2017–18-as bajnoki szezon őszi szakaszában mindössze 21 percet játszott a 21 évesnél fiatalabb Sallai Roland, az akadémisták helyett pedig nem kevesebb mint tíz idegenlégiós található az első csapat keretében. Így még inkább szembeötlő a Puskás Akadémia ilyen mértékű támogatása.

Az MLSZ 2014 és 2016 vége között összesen 3542 programot ellenőrzött, hogy a jogszabályoknak megfelelően használták-e fel a kapott pénzeket. A vizsgált programok összesen 39,16 milliárd forint támogatást kaptak, és ebből 36,79 milliárd forint felhasználását rendben találták. Az ellenőrzésen fennakadt 2,37 milliárd forint esetében elrendelték a visszafizetést: ebből 1,68 milliárd forintra rúg a büntetés a szabálytalan felhasználás miatt – 370 millió forinttal el sem számoltak a szervezetek, 1,31 milliárd forint esetében pedig nem fogadható el az elszámolás – míg 690 milliót még nem költöttek el. Emiatt eddig összesen 16 sportszervezetet zártak ki 1–3 évre a rendszerből, 81 kizárás még folyamatban van, 12 ügyben büntetőfeljelentést tett az MLSZ, további 30 esetben pedig más tette meg ugyanezt. Ám ne higgye senki, hogy bármelyik nagycsapat fennakadt volna a hálón – az MLSZ honlapján megtalálhatók a kizárt egyesületek –, ugyanis a szövetség csak 300 millió forintos értékhatárig vizsgálódhat, az ennél magasabb támogatási összegeknél már az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) léphet fel a törvény nevében.

Ugyanakkor természetesen eredményei is vannak a taotámogatásoknak. Például máig 1112 új futballpálya épült, és 1513 sporttelepet újítottak fel Magyarországon, míg az igazolt játékosok száma 125 200-ról 266 100-ra, a csapatok száma pedig 7800-ról mintegy 12 ezerre nőtt. Az edzők és a különböző, a sportágban dolgozó szakemberek képzésére 250,5 millió forintot fordítottak eddig; a legtöbbet, 77,1 millió forintot 2016–17-ben. Válogatott szinten érzékelhető a fejlődés a különböző korosztályokban, hiszen több nagy tornára is kijutottak ifjú labdarúgóink, igaz, továbbra is várat magára egy olyan szintű eredmény, mint például az U20-as csapat 2009-es világbajnoki bronzérme.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.