A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy a magyar bankok pénzügyi mérlegének kockázatmentesítési folyamata jórészt befejeződött, és a következő 12-18 hónapban a kinnlevőség-portfóliók minőségének javulási mozgástere az eddigieknél korlátozottabb lesz, a javulás üteme pedig várhatóan lassulni kezd.
A Moody's Londonban ismertetett keddi elemzésében közölte: azzal számol, hogy a magyar bankszektor rendszerszintű nem teljesítő kinnlevőség-állományának aránya a teljes hitelportfólión belül 5,5 százalék körüli szintre csökken 2019 végéig a tavalyi év végén mért 6,2 százalékról.
A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy a magyar bankrendszer nem teljesítő követeléseinek rátája 2016-ban még 15 százalék környékén járt.
A Moody's elemzése szerint a magyar gazdaság fő hajtóerői közé tartoznak a háztartási szektor kiadásai, valamint a magánszektorbeli és az Európai Unió által finanszírozott beruházások.
A ház várakozása szerint a hitelellátás a következő 12-18 hónapban is erőteljesen növekszik, és elsősorban a magyar háztartásokra összpontosul, de a hitelkiáramlási ütem a későbbiekben lassulni kezd.
A bankok tőketartalék-helyzete és finanszírozási kondíciói stabilak, de a nyereségesség várhatóan kissé gyengülni fog, mivel a hitelpiaci verseny szűken tartja a nettó kamatréseket, miközben a tartalékolási költségek normalizálódnak és a működési költségek emelkednek – áll a Moody's keddi londoni elemzésében.
A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a magyar bankrendszer működési környezete továbbra is kedvező lesz.
A cég prognózisa szerint a magyar hazai össztermék (GDP) reálértéken számolva az idén 3,8 százalékkal, jövőre 3,2 százalékkal növekszik, vagyis ebben az előrejelzési távlatban is végig jóval meghaladja az euróövezeti átlagot.
A Moody's ugyanebben az időszakban 1,9 százalékos átlagos növekedést vár az euróövezeti gazdaságokban.
A cég adatai szerint a magyar bankrendszer betétállománya a teljes eszközállomány 70 százalékát tette ki 2018 végén.