Órát állítunk, a napfényhez igazodunk

Az egyik utolsó alkalommal álltjuk át az órákat március 29-én vasárnap hajnali 2 órakor, amikor 3-ra kell tekerni az időmérőket. Ezzel megkezdődik a nyári időszámítás.

2020. 03. 28. 20:46
Fotó: Andras Eberling
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik utolsó alkalommal álltjuk át az órákat március 29-én vasárnap hajnali 2 órakor, amikor 3-ra kell tekerni az időmérőket. Ezzel megkezdődik a nyári időszámítás, amellyel – több mint száz országhoz hasonlóan – Magyarországon is a nappali világosság idejéhez igazítjuk a lakosság szokásos ébrenlétét, ami megközelítőleg 7 és 22 óra között tart. A módszerrel kevesebb mesterséges fényt kell felhasználni, az átállás áramfogyasztásra gyakorolt hatását (és a mindenkori adatokat) a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. szakemberei 1949 óta gyűjtik és elemzik. Kimutatták, hogy a napéjegyenlőséghez közeli tavaszi óraállítást követően csökken a kora esti időszakok terhelése, hiszen egy órával később kapcsoljuk fel a villanyt. Ugyanakkor a megtakarítás mértéke az energiahatékony fényforrások térnyerése miatt csökken.

Az Európai Unió döntése értelmében 2020-tól a tagállamok határozzák meg, hogy a téli és a nyári időszámítás váltogatása helyett melyiket alkalmazzák véglegesen. Magyarországon egyelőre nem született döntés erről. Vagy a délutáni, illetve az esti időszakban juthat a lakosság egy óra nappali világossághoz, amikor mindenki ébren van, vagy esetleg reggel, hajnalban, amikor csak a lakosság egy része van fenn. Biztosan lesz még egy óraátállítás október 25-én, és ha a nyári időszámításban maradnánk (vagyis időzónát váltanánk), akkor jövő tavasszal jöhet az utolsó tekergetés.

Egyelőre korai megbecsülni a koronavírus-járvány áramfogyasztásra gyakorolt hatásait, az európai példák alapján viszont elképzelhető a gyárbezárások és a termeléskiesések miatt akár 15 százalékot meghaladó visszaesés is – tért ki a másik aktualitásra a rendszerirányító.

– A Mavir felkészült a jelenlegi, kihívásokkal teli helyzetre, készen áll az áramellátás biztonságának folyamatos garantálására – mondta Tihanyi Zoltán vezérigazgató-helyettes. Hozzátette, hogy felelősségteljes hozzáállás tapasztalható a rendszer többi szereplőjénél, az elosztóhálózatok és az erőművek oldalán is, ezért zökkenőmentes üzemelésre számít a Mavir.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.