A legfontosabb jegybank a Fed, mivel azonkívül, hogy a világ legnagyobb gazdasága, az Amerikai Egyesült Államok jegybankja, egyúttal a világ legfontosabb tartalékdevizájáért is felelős, így nem kis részben rajta múlik, hogy a világ pénzügyi rendszere működőképes marad-e válsághelyzetben. A Fed első körben csökkentette a kamatot az 1,5-1,75 közti sávból 1-1,25 százalékra, míg egy héttel ezelőtt a koronavírus-helyzet gyors romlásának hatására óriási intézkedéscsomagot jelentett be, egyszerre bevetve az összes lehetséges jegybanki eszközt. Az alapkamatot ekkor 0-0,25 százalék közé mérsékelte, egyúttal 1,5-ről 0,25 százalékra csökkentette azt a kamatot, amely mellett vészhelyzetben nyújt a bankoknak rövid lejáratú hiteleket.
Pénzesővel kezelik a válságot
A világ nagyobb jegybankjai az elmúlt bő egy hétben példátlan intézkedéseket tettek, hogy enyhítsék a világjárvány okozta gazdasági leállás sokkját. Összeszedtük, hogy eddig milyen lépések történtek.

Emellett a korábbiakhoz hasonló eszközvásárlási program indult 700 milliárd dollár értékben, ebből 500 milliárdért állampapírt vesznek, 200 milliárdért jelzálogleveleket. Ami még érdekesebb: megszűnt a bankok tartalékképzési kötelezettsége, vagyis a közgazdaságtan szabályai szerint a bankok bármekkora pénzösszeget teremthetnek, ami normális időszakokban hiperinflációt okozna, most azonban egész más a helyzet: a vállalatoknak, bankoknak és a lakosságnak súlyosabb kár nélkül kell átvészelnie a járvány időszakát. A Fed egyúttal sok másik jegybankot is segít dollárlikviditással az úgynevezett swap eszköz által: összesen 450 milliárd dollárt biztosított kilenc jegybanknak ezzel az eszközzel.
A második legnagyobb jegybank, az Európai Központi Bank (EKB) ugyancsak kitett magért a lehetőségek keretein belül. Miután itt a két fő jegybanki alapkamat már eleve nulla, illetve mínusz fél százalék, nincs már hová csökkenteni, ellenben 750 milliárd eurós, az eddigieknél rugalmasabb eszközvásárlási programot hirdetett az idei évre. Ennek részeként ott tud beavatkozni, ahol a legnagyobb a baj, ami jelentheti bajban lévő euróövezeti tagállamok állampapírjainak vásárlását, de egyéb eszközökét is.

A brit jegybank az előző héten 0,75-ről 0,25 százalékra csökkentett alapkamatot most 0,1 százalékra vágta, vagyis a szigetországban is eljött végül a gyakorlatilag nulla kamat ideje. A brit jegybank eszközvásárlási programja 200 milliárd font értékű, ami a gazdaság méretéhez viszonyított arányt tekintve nagyobb, mint a Fed vagy az EKB programja, a befektetők ettől kissé meg is rettentek, és a font 30 éve a legalacsonyabb értékére zuhant a dollárhoz képest.
Az ausztrál jegybank 0,25 százalékra, eddigi legalacsonyabb szintjére csökkentette az alapkamatot, és megkezdte a hároméves államkötvények vásárlását, mégpedig úgy, hogy azok hozama nagyjából 0,25 százalék körül maradjon, vagyis nem az elköltendő összeget, hanem az elérendő célt határozta meg.
A japán jegybanknak sem volt már hová csökkenteni az alapkamatot, ráadásul az eszközvásárlási programok során megvásárolta a gigantikus japán államadósság nagyjából felét, most azonban még drasztikusabb programot hirdetett: részvényeket, kötvényeket és egyéb értékpapírokat fog vásárolni, emellett közvetlenül nyújt kamatmentes, egyéves lejáratú hiteleket azoknak a cégeknek, amelyek kifogynak a pénzből a válság hatására.
A kínai jegybank nem lépett múlt héten, de ez érthető is, mivel Kína túl van a javán: a járvány lecsengett, a gyárak nagy része újraindult, az üzletek, vállalkozások kinyitottak, így a beavatkozásra is korábban volt szükség. Fél százalékponttal 0,75 százalékra csökkentette kamatát viszont a dél-koreai jegybank, emellett a világ számtalan más kisebb jegybankja lazított, közülük érdekességet számunkra a lengyel jegybank jelenthet, amely 1,5-ről egy százalékra mérsékelte az alapkamatot, valamint a cseh jegybank, amely 2,25-ről 1,75 százalékra csökkentette a mértékadó kamatszintet, ráadásul úgy, hogy pár héttel korábban még emelt a növekvő infláció miatt.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Harmadára csökkenthető az éves fűtési költség
Jelentősen bővült az energetikai korszerűsítésekre jogosultak köre.

A gazdasági nehézségek ellenére teljesítette pénzügyi célkitűzéseit a Mol 2024-ben
A cégcsoport tavaly 355 milliárd forint nyereséget ért el, az igazgatóság a közgyűlés elé 220 milliárd forintos osztalék kifizetésére tett javaslatot.

Brüsszel az ukrán csatlakozás erőltetésével az uniós termelők megélhetésével játszik
Hatalmas a kockázat az élelmiszerbiztonságra.

Drón hozza a csomagot, világszám a magyar innováció
A pizzát egyelőre még nem a drón fogja szállítani.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Orbán Viktor a pilisvörösvári fórumon beszél - élő

Arda Güler gólja után Ancelotti üzent a játékosának: Ilyeneket nem csinálhat

Két gyermek után most megtette a szívszorító bejelentést Dér Heni a házasságáról

Kesereg Románia: Magyarországot választották a románok – húsz éve nem láttak olyat, mint most

Dolhai Attila találkozott a pápával néhány órával a Szentatya halála előtt

Megszületett a döntés Moszkvában: kivételt tettek Magyarországgal – leveszik a büntetőlistáról

Keane a Fradi kispadjára szoruló Varga Barnabás sorsáról beszélt

Ancelotti drámai bejelentést tett, aggasztó dolog történt a Real Madriddal

Fiatal élsportoló a halálos budapesti baleset áldozata + videó

Hogyan halt meg a valóságban Hunyadi János?

Meghalt a nyíregyházi kislány, aki a fürdővízbe ejtette a telefonját, amikor a kádban mobilozott

Gálvölgyi leleplezte az RTL fondorlatos tervét, kiderült a titok Majka daláról
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Harmadára csökkenthető az éves fűtési költség
Jelentősen bővült az energetikai korszerűsítésekre jogosultak köre.

A gazdasági nehézségek ellenére teljesítette pénzügyi célkitűzéseit a Mol 2024-ben
A cégcsoport tavaly 355 milliárd forint nyereséget ért el, az igazgatóság a közgyűlés elé 220 milliárd forintos osztalék kifizetésére tett javaslatot.

Brüsszel az ukrán csatlakozás erőltetésével az uniós termelők megélhetésével játszik
Hatalmas a kockázat az élelmiszerbiztonságra.

Drón hozza a csomagot, világszám a magyar innováció
A pizzát egyelőre még nem a drón fogja szállítani.