Mintegy tizedével nő a napenergiából előállított villamos energia mennyisége

72 pályázó nyert támogatást az első METÁR-tenderen – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pénteken az MTI-vel.

Forrás: MTI2020. 03. 27. 11:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A METÁR támogatások a Klíma- és természetvédelmi akciótervvel és a nemzeti energia- és klímastratégiával összhangban költséghatékonyan ösztönzik a környezetbarát, megújuló alapú villamosenergia-termelést. A napenergiából előállított villamos energia mennyisége a támogatott új beruházásoknak köszönhetően a tavalyi termeléshez képest mintegy tizedével nő – emelte ki Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára. A naperőművet létesíteni kívánó nyertes pályázók mindegyike hazai kis- és középvállalkozás – írja az ITM a közleményben.

A szaktárca tájékoztatása szerint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által kiírt, megújuló energiaforrások felhasználásával történő villamosenergia-termelés támogatását célzó METÁR-tender nyertesei 15 éven át évente összesen 229 millió forint kiosztott támogatásban részesülhetnek. Az első kiírásra 168 ajánlat érkezett, ezek közül került ki a 72 nyertes pályázat. Az összes beérkezett igény több mint két és félszeresen haladta meg a kiosztható támogatási mennyiséget.

- A tender eredményeként Magyarország évente 93 ezer háztartás teljes villamosenergia-igényét tudja fedezni tiszta energiaforrásból, emellett évi 75 ezer tonnával csökken a hazai széndioxid-kibocsátás is. A támogatások így érdemben hozzájárulnak a hazai energiaszektor zöldítéséhez, és annak a vállalásnak a teljesítéséhez, hogy Magyarország 2050-re klímasemlegessé váljon – emelte ki Kaderják Péter a közleményben.

Tóth Tamás, a MEKH elnökhelyettese rámutatott, hogy a nyertes projektek a pályázati kiírásban meghatározott 26,08 forint kilowattóránként (Ft/kWh) támogatási korlátnál lényegesen alacsonyabb ajánlati árakat adtak. A kis kategóriában a legalacsonyabb nyertes ajánlati ár 21,2 Ft/kWh, míg a nagy kategóriában 20,2 Ft/kWh volt. A pályázaton megítélt zöldprémium-támogatásnak és a megvalósuló fejlesztéseknek köszönhetően évente 193 gigawattóra (GWh) villamos energia mennyiség előállítása válik lehetővé megújuló, környezetbarát forrásokból.

A pályázaton gazdálkodó szervezetek és önkormányzatok indulhattak, amelyek vállalták, hogy új beruházás révén megújuló erőművet létesítenek vagy meglévő erőművüket az eredeti beruházási érték 50 százalékot meghaladó mértékben fejlesztik. A nyertes pályázók nagyrészt fix vagy napkövető tartószerkezettel működő naperőművek telepítését vagy bővítését tervezik, de megépülhet egy hulladéklerakóból származó gázt hasznosító erőmű is. Az új létesítményeknek a nyertessé nyilvánító határozat kézhezvételét követő három éven belül kell kereskedelmi üzembe állniuk – tájékoztatott az ITM.

A pályázati eredmények hivatalos adatai ITT olvashatók.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.