Vegyes eredményekkel számol az informatikai szektor

A legtöbb vállalat óvatos, de az egyes szolgáltatások iránti kereslet megugrott a járvány miatt.

2020. 05. 18. 7:46
Employees work on a production line manufacturing camera lens for mobile phones at a factory in Lianyungang
A kisebb eszközökre már növekszik a kereslet Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lefelé módosultak a globális informatikai szektor 2020-as teljesítményét érintő várakozásai: jelenleg úgy számolnak, hogy az iparág a tavalyi forgalmához képest 2,7 százalékkal kisebb teljesítménnyel zárja az idei évet a koronavírus-járvány hatásai miatt. Márciusban a Statista.com még két forgatókönyvvel számolt, a valószínűbbnek tartott variáció 3,7 százalékos növekedést mutatott, a pesszimista pedig 1,3 százalékos pluszt a 2019-es eredményhez viszonyítva. Az azóta eltelt időben lezajlott piaci változások alapján viszont úgy látják, hogy a szektorban az idén nincs esély növekedésre.

Pénzben kifejezve ez mintegy 3,4 milliárd dollárt jelent a Gartner gazdaságkutató szerint, amely az év elején – a világjárvány kirobbanása előtt – még úgy becsülte, hogy a 2019-es 3,8 milliárdról idén 3,9 milliárd dollárra növekszik a piac. Jelen állapotok szerint viszont akár három évbe is telhet, hogy az IT-piaca visszatérjen a tavalyi szintre, hiszen most a cégek nem annyira a növekedésre, inkább a járvány miatt elszenvedett veszteségeik kiheverésére fordítják az erőforrásaikat. Ám más szektoroktól eltérően, nem a teljes leállás fenyegeti az informatikát, többek között a felhőszolgáltatások és az eszközök eladásának területét sem kell temetni, de mégis nagyjából nyolc százalékkal alacsonyabb forgalommal zárhatják az évet ezek a területek 2019-hez képest. Az informatikai társaságok jelenleg azokra a feladatokra össz­pontosítanak, amelyek az otthoni munkavégzést szolgálják ki.

A kisebb eszközökre már növekszik a kereslet
Fotó: Reuters

Hatalmas növekedést regisztráltak ugyanakkor a videokonferenciás eszközök, a távoli elérést biztosító szolgáltatások, valamint a közösségi felhőszolgáltatások piacán az Enter­prise Talk szerint. Az utóbbi terület idén 19 százalékos növekedéssel számolhat.

Biztató jel az is – noha szigorúan véve nem az informatikai iparágat érinti –, hogy áprilisban már nőtt a mobiltelefonok kiszállítása Kínában, vagyis kezd magához térni a kereslet és a gyártás is a járvány után. A kínai Ipari és Információtechnológiai Minisztérium tudományos központja, az Informatikai és Kommunikációs Kutatóintézet, a CAICT adatai szerint a gyártók 41,7 millió mobiltelefont szállítottak ki áprilisban, amely 14 százalékkal több az egy évvel korábbinál – közölte az MTI. A növekmény figyelemre méltó, de számításba kell venni azt is, hogy az előző hónapokban elhalasztott vásárlásokat most hoznák be a fogyasztók, erre készülnek fel a gyártók. Az év negyedik hónapjában kiszállított telefonoknak majdnem negyven százaléka a legújabb távközlési technológiával, 5G-vel felszerelt. Az első négy hónapban összesen ötödével kevesebb mobilkészüléket szállítottak ki, mint egy évvel korábban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.