Immár az eurózóna inflációja is magas, mit lép a közös jegybank?

Az eurózóna összesített inflációja augusztusban három százalékra emelkedett, ami immár jócskán meghaladja a kétszázalékos célértéket. Kérdés, hajlandó-e a kötvényvásárlási programot befejezni az Európai Központi Bank, esetleg szóba kerül-e a kamatemelés?

Fellegi Tamás Péter
2021. 08. 31. 20:36
European Central Bank (ECB) headquarters in Frankfurt
Nem először rendezte át a játékteret az Európai Központi Bank Fotó: Ralph Orlowski Forrás: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig úgy tűnt, az eurózóna inflációját semmi nem tudja a jegybanki célig emelni, de csodák nincsenek: ha egyszer rohamosan drágulnak a nyersanyagok, és egyes termékekből hiány van, előbb-utóbb ez megjelenik a fogyasztói árakban is. Ez most már jól látszik, miután augusztusban három százalék körül alakult a zóna inflációs szintje.

Németországban a pénzromlás átlagos üteme, azaz az infláció 3,4 százalék, ami 2008 óta a legmagasabb érték, ráadásul a következő hónapokban öt százalékra is emelkedhet. Németország különösen érzékeny az inflációra, és régóta nem ért egyet az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikájával, amely még mindig ugyanolyan, mint a járvány kezdetekor jelentkező válságban volt. Az EKB, akárcsak a másik óriás jegybank, az amerikai Fed, eddig nem akart változtatni a válságkezelő programon, pedig válságról már rég nincs szó, mindenhol dinamikus a gazdasági növekedés, a rég nem látott infláció pedig kifejezetten monetáris szigorítást indokolna.

Az EKB következő kamatdöntő ülése szeptember 9-én lesz, ahol már vélhetően nagy nyomás nehezedik majd a tagállamok részéről – akiket jegybankelnökeik képviselnek a kormányzó tanácsban –, hogy kezdjék meg legalább a kötvényvásárlási program kivezetését, de vélhetően lesz, aki már a kamatemelést is szükségesnek tartja.

Miközben az EKB közgazdászai, hasonlóan amerikai kollégáikhoz, azzal érvelnek, hogy ezek az inflációs hatások átmenetiek és maguktól is megszűnnek, a kormányzótanács egyes tagjai már az előző ülésen is úgy gondolták – az ülésről készült jegyzőkönyv szerint –, hogy az intézmény alábecsüli a jelenlegi inflációs folyamatok kockázatait. A francia jegybankelnök hétfőn azt nyilatkozta, hogy az EKB-nak már figyelembe kell vennie az erőteljes gazdasági kilábalást, amikor döntést hoznak arról, mi legyen az eddigi válságkezelő programmal, meddig indokolt azt fenntartani. A finn jegybankelnök ugyanakkor annak a véleményének adott hangot, igaz, még a múlt héten, a mostani adatok ismerete nélkül, hogy óvatosnak kell lenni a válságkezelő program kivezetésével.

Az EKB korábban úgy becsülte, hogy idén 1,9 százalékon tetőzik majd az infláció, majd jövőre visszatér 1,5 százalékra, vagyis alacsonyabb lenne az optimálisnál. A mostani adatok után valószínűleg alaposan megváltoznak a jegybanki becslések.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.