A lakosság nettó pénzügyi megtakarításai 2012 és 2020 között megduplázódtak. Ezen megtakarítások bevonása az államháztartás adósságállományának finanszírozásába jelentősen megerősítette Magyarország pénzügyi-gazdasági stabilitását. Emellett nőtt a belső finanszírozás részaránya és az adósság futamideje is hosszabb lett – állapítja meg elemzésében az Állami Számvevőszék (ÁSZ). A rövid és közepes futamidejű állampapírok kivételével ugyanis nem állt a lakosság rendelkezésére olyan megtakarítási forma, amely három évnél rövidebb távú, likvid, biztonságos és értékálló lett volna.
A vizsgált időszakban a különböző megtakarítási, befektetési formák közül főként a részvények, részesedések, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok és a készpénz részaránya növekedett.
2020-ban a háztartások mintegy 8,6 ezermilliárd forintot állampapírban, míg 12,1 ezermilliárd forintot bankbetétben fialtattak.
Az ÁSZ elemzése rámutat: 2021 első negyedévére a háztartások által vásárolt állampapír-állomány pedig már megközelítőleg tízszeresére gyarapodott, a 2012. évi 986,6 milliárd forintról 9475,6 milliárdra. Ez pedig azért is kedvező, mert minél nagyobb mértékben finanszírozzák a háztartások a megtakarításaikkal az állami kiadásokat, annál nagyobb a pénzügyi stabilitás. Hiszen ha a lakosság a relatíve kedvező kondíciójú állampapírban tartja a pénzét, azzal nemcsak jobban jár, mint a gyakorlatilag alig fizető bankbetétekkel, de így a hozam is az országban marad, és az a hazai háztartások vagyonát gyarapítja.
Úgy tűnik, az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) mindhárom stratégiai célja teljesült – hangsúlyozza összeállításában a számvevőszék.
Egyrészt jelentősen nőtt a lakosság által megvásárolt, számukra kedvező feltételekkel kibocsátott állampapír-állomány értéke. Másrészt eközben az államadósság szerkezete is megváltozott: a forintban jegyzett állomány aránya harminc százalékkal emelkedett, míg a devizaarány ugyanennyivel csökkent. Harmadrészt a refinanszírozási kockázat ugyancsak jelentősen mérséklődött, mivel a 2012-ben még átlagosan 2,5 éves futamidő 2021-re csaknem megduplázódott, átlagosan 4,7 évre növekedett. Azt, hogy hazánk adósságszerkezete sokkal kedvezőbb lett, a hitelminősítő szervezetek minősítése is visszaigazolta – emeli ki az ÁSZ.
Az elemzés végkövetkeztetésében az ÁSZ azonban figyelmeztet: amennyiben egy megtakarítás nem tartja meg az értékét, úgy nem várható, hogy a lakosság azt választja, és nem adja fel a készpénzes megtakarítás és pénzkezelés lehetőségét. Így a következő időszakban mind a lakosság, mind az állam szempontjából értékálló megtakarításokra van szükség – fűzik hozzá.