Több földgázra volt szükségünk januárban

A kereskedők már nem számítanak arra, hogy a következő télnek jobb ellátási helyzetben indulna neki Európa, mint az ideinek.

Magyar Nemzet
2022. 03. 08. 9:20
UKRAINE-RUSSIA-ENERGY-GAS Fotó: SERGEI SUPINSKY
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai földgázfogyasztás négy százalékkal volt magasabb az idén januárban, mint egy évvel korábban. A hazai tárolók 22,73 TWh készlettel zárták a hónapot, ami 34 százalékos töltöttségi szintet jelentett, ami megfelelt a 2019-es értéknek – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal januári földgázpiaci jelentésében.

Januárban az Európába érkező vezetékes és cseppfolyósítottföldgáz- (LNG-) források volumene (393 TWh) az előző évit 38 TWh-val, az előző havit 23 TWh-val haladta meg. Decemberhez képest 2022 első hónapjában radikálisan csökkent az orosz behozatal, mivel az orosz fél minimalizálta az európai irányú szállításait.

– Az Északi Áramlaton keresztül hat százalékkal,

– a Jamal vezetéken 71 százalékkal,

– a Török Áramlaton 21 százalékkal,

– Ukrajnán keresztül pedig 54 százalékkal csökkent átszállított mennyiség.

Az orosz források csökkenését a megemelkedő LNG-szállítmányok teljes mértékben ellensúlyozták. Az elmúlt hónapokban fizetett magas felárak hatására januárban két és félszer annyi cseppfolyósított földgáz érkezett az európai piacokra, mint egy évvel korábban.  Így a decemberi extrém kilengések után valamelyest normalizálódtak a gázárak az európai piacokon: a spot árak 74–99 €/MWh tartományban ingadoztak.

Az élesedő orosz–ukrán konfliktus érzékenyebbé tette a gázpiacot. 

A kereskedők már nem számítanak arra, hogy a következő télnek jobb ellátási helyzetben indulna neki Európa, mint az ideinek, így a hónap során tíz euróval, 54,5 euróig emelkedett a 2023-as gáztermék megawattóránkénti ára.

A hónapban az emelkedő régiós keresletre reagálva a magyar gázkivitel több mint háromszorosára nőtt decemberhez képest. Exportáltunk Szerbia és Románia irányába. Emellett az ukrán export jelentős felfutását az is segítette, hogy a határponton elérhetővé váltak a nem megszakítható kapacitástermékek is. Az import is megemelkedett. Újra telítetté vált az ausztriai HAG-vezeték, és Szerbia irányából is több orosz forrás érkezett az országba, valamint Horvátország irányából LNG-források is érkeztek.

A belföldi nettó földgáztermelés az előző hónaphoz képest 5,6 százalékkal nőtt, volumene 1,1 TWh-t tett ki.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP/Sergei Supinsky)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.