Ma hagyhatja jóvá az Oroszország elleni újabb, hatodik szankciós csomagot az Európai Bizottság. Brüsszel tervei között immár az orosz energiahordozók behozatalának korlátozása is szerepelhet.
Várhatóan az orosz kőolaj-behozatalt tiltaná meg az Európai Unió tagállamainak az újabb csomag, az orosz olajembargót akár már a héten elfogadhatják – összegezte az eddig napvilágra került híreket a Vg.hu.
Egyelőre nem világos, mit akar Brüsszel
A hatodik szankciós csomag pontos tartalma egyelőre nem ismert, de az már szinte biztosra vehető, hogy tartalmaz majd az Oroszországból érkező energiahordozókra vonatkozó korlátozást. A kiszivárgott hírek szerint a kőolaj behozatalát korlátozhatja vagy tilthatja meg Brüsszel az újabb büntetőintézkedések részeként.
Korábban már több tagállam, köztük Magyarország kormánya is világossá tette, hogy egy esetleges orosz kőolajimport-tilalom felbecsülhetetlen károkat okozna a gazdaságban, gyakorlatilag a legtöbb ágazatban leállna a termelés. Az olajembargó az elmúlt hetekben már többször is napirendre került.
A német fordulat
Hosszas huzavona után áttörést jelent, hogy Németország gazdasági és klímaminisztere tegnap bejelentette, elviselné a kőolajembargót. Robert Habeck ugyanakkor kiemelte, vannak olyan tagországok, amelyek még nem állnak készen az orosz energiahordozó vásárlásának leállítására. Németország is csak idővel tudná más forrásból pótolni az Oroszországból érkező kőolajat.
A zöldek politikusa szerint okosan kell meghatározni a lépések sorrendjét, nem szabad gazdasági katasztrófához vezető meggondolatlan intézkedéseket hozni, és figyelembe kell venni azt is, hogy egy esetleges EU-s embargó milyen következményekkel járhat a világ más térségeiben.
Robert Habeck azt is elmondta, nemcsak az energiahordozók megvásárlásának leállításával tud ártani Moszkvának az unió. Világossá tette ugyanakkor, hogy az olcsó fosszilis energiaforrások kora véget ért.
Magyarország és Szlovákia vétózhat
A német médiában megjelent hírekkel ellentétben Magyarország továbbra sem támogat olyan szankciós intézkedéseket, amelyek veszélybe sodorják a gazdaság működőképességét.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a magyar álláspontról világosan fogalmazott: a kormány nem szavaz meg olyan szankciókat, amelyek ellehetetlenítenék az orosz kőolaj és földgáz magyarországi szállítását, ugyanis az infrastruktúra helyzetéből fakadóan ez veszélybe sodorná hazánk energiabiztonságát. Magyarország jelezte, hogy nem politikai, hanem pusztán gazdasági, energiabiztonsági kérdés miatt nem állhatnak az embargó mellé.
Mi ezt a kérdést kizárólag a magyar nemzeti érdek szempontjából nézzük. Nem érdekel minket, hogy keleten vagy nyugaton erről mit gondolnak, jót vagy rosszat. Ez egy valós ellátásbiztonsági kérdés számunkra, hiszen jelenleg fizikailag lehetetlen az Oroszországból származó kőolaj nélkül működtetni a magyar gazdaságot
– fogalmazott Szijjártó Péter. Emlékeztetett: a magyar kőolaj-felhasználás mintegy 65 százaléka érkezik Oroszországból a Barátság nevű vezetéken keresztül, ez napi húszezer tonna vásárlását jelenti, és nem állnak rendelkezésre alternatív szállítási útvonalak ennek a mennyiségnek a pótlására.