Maguk mögött hagyták a járványt a hazai cégek

A járvány ugyan a múlté, de az orosz–ukrán háború hatása egyre több vállalkozást érhet el.

Magyar Nemzet
2022. 06. 13. 11:05
Budapest, XI. ker Budapart lakótelep építkezés a Kopaszi gátnál fotó Teknős Miklós MN Fotó: Teknős Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő két év megszorítás és járvány után a kis- és középvállalkozások több mint kétharmada hajtott végre vagy tervez idén beruházást, illetve béremelést – derül ki az Opten és a Via Credit közös felméréséből. Ebből kiderül, a vállalkozásoknál

hivatalosan is vége a Covidnak: nem meglepően a válaszadók alig 17 százaléka érzi még a hatását, közülük is leginkább azok, akik hosszú távon megtartják a home office-t.

A válaszadók 83 százaléka mondta azt, hogy a járványnak semmilyen hatása nincsen már a vállalkozás működésére.

A cégek többségét nem érinti a háború

A szomszédban zajló háború a vállalatok 70 százalékára egyelőre nincs hatással. Az ellátásilánc-hiányosságok és a megemelkedett energiaárak keveseknek okoznak gondot. A válaszadók harminc százaléka ugyanakkor már közvetlenül is érzi a háború miatt kialakult fennakadásokat az ellátási láncban. 

A vállalkozások már nem csak a nyersanyagárak tőzsdei ingadozását építik be a szerződéseikbe, hanem az energiaárak változását is áthárítják a megrendelőkre.

Az árfolyam fontosabb

A forint–euró/dollár árfolyam ingadozása viszont érezteti a hatását: a cégek 76 százaléka érzi a beszerzési árakban, illetve a működési költségeken keresztül az emelkedést. Egyes iparágakat, exportorientált vállalkozásokat megsegít az erős euró, ezáltal a hazai hozzáadott értéket tartalmazó termékek versenyképesebbek nemzetközi viszonylatban. Ezek a cégek viszont kevesebben vannak, mint azok, amelyeknél az árképzés összefügg az importtal, így profitjuk várhatóan csökken.

Az árfolyam mellett az infláció és a szakképzett munkaerő hiánya okozza a legtöbb fejfájást a vállalatvezetőknek.

Nem késnek a beruházások

A felmérés szerint a cégek 64 százaléka tervez beruházást, 84 százalékuk béremelést. A válaszadók alig 13 százaléka gondolkodik elbocsátásokban, és mindössze három százalékuk tervez bércsökkentést.

Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezetője a közleményben kiemelte, nem meglepő az eredmény. Bő két év válságot követően a cégek végre fellélegezhetnek és elbocsátások, bércsökkentések helyett bepótolhatják elmaradt fejlesztéseiket. 

A háborút és az általa generált bizonytalanságot az ellátási láncban és a devizaárfolyamokban azonban a vállalkozások tartós folyamatként kezdik kezelni, és minden bizonnyal folyamatosan újraterveznek. Az már elmúlt, hogy a cégvezetők többéves tervet tennének le az asztalra, az utóbbi időben megszokhattuk, hogy sokszor az éven belül újraírják az üzleti tervet a változó körülményekre reagálva.

Nehezebb időszak jön. Az Opten a felmérés eredményei alapján arra figyelmeztetett: a moratórium megszűnése, valamint az emelkedő energiaárak sok vállalkozásnak jelentenek komoly kihívást. Az idei évben már 12 ezer cég került kényszertörlés alá, ami több mint tavaly egész évben. A felszámolások száma is emelkedésnek indult. Az ellátási láncokban kialakult problémák most legjelentősebben az ipari szektorokra hatnak – szemben a Covid által sújtott szolgáltató szektorokkal.

Borítókép: illusztráció (Fotó:Teknős Miklós)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.