A múlt év végén regisztrált 577 milliárd lejhez (119 milliárd euró) képest 45 milliárd lejjel (9,3 milliárd euró) nőtt Románia államadóssága 2022 első felében. A pénzügyminisztérium által közzétett, a Ziarul Financiar című gazdasági napilapban idézett adatok szerint június végén 622 milliárd lej volt az ország adósságállománya, amiben a külföldi és a belföldi hitelek is benne foglaltatnak. Ez az összeg a GDP 48 százalékának felel meg, s valószínű, hogy 2022 végére GDP-arányosan már ötven százalékra emelkedik.
Idén a kormánynak hozzávetőleg 150 milliárd lej értékű hitelt kell felvennie, de ez az összeg nem adódik hozzá teljes egészében az államadóssághoz, egy részét ugyanis korábbi kölcsönök törlesztésére fordítják. A 2022-re tervezett költségvetési hiány nyolcvanmilliárd lej.
A 2008-ban kitört gazdasági válság idején az államadósság mindössze 67 milliárd lej volt, ami 2012-re már 222 milliárd lejre ugrott. A következő ugrásszerű növekedésre 2020-ban került sor, akkor a kormány úgy döntött, hogy a koronavírus-járvány következtében kitört válságot nem megszorításokkal kezeli, hanem kölcsönökből származó pénzt pumpál a gazdaságba.
Ugyanakkor Románia kölcsönök utáni törlesztőkamatainak értéke idén várhatóan megközelíti a 27 milliárd lejt (5,6 milliárd euró), adta hírül pénzügyminisztériumi forrásokra hivatkozva a Profit.ro című gazdasági portál. Ennek érdekében a legutóbbi költségvetés-kiegészítés során újabb négymilliárd lejjel fejelték meg az eredeti, 19,6 milliárd lejes, erre a célra előirányzott összeget. A szakemberek viszont azt valószínűsítik, hogy az október végi költségvetés-kiigazítás során újabb 2-3 milliárd lejt irányítanak ebbe a kalapba, amelynek tartalma éves viszonylatban így 25,6–26,6 milliárd lejre (5,36 milliárd euró) rúg. Ez a GDP 1,9 százalékát jelentené, és ez nemcsak GDP-arányosan, de abszolút értékben is rekordnak számítana.
A 2021-es éves kamatköltségek 18 milliárd lejt tettek ki, ám az elkövetkező években a kamatterhek várhatóan tovább nőnek, miután az ország adósságállománya is ijesztő mértékben gyarapszik. A jelenségre meglepő magyarázatként szolgál, hogy Románia jut legdrágábban hitelhez az euróövezeten kívüli uniós országok közül.
Az Európai Központi Bank adataiból kiderül: az idén március végén a román kormány által felvett tízéves futamidejű hitelek éves kamata 6,2 százalék volt, több mint a duplája az egy évvel korábbi hozamnak. Csak összehasonlításként: Lengyelország 4,83 százalékos, Csehország pedig 3,53 százalékos kamatra jut kölcsönhöz. Igazi meglepetés viszont, hogy az Európai Unió legszegényebb tagországa, a sokszorosan lesajnált Bulgária évi 1,09 százalékos kamatra tud kölcsönhöz jutni a nemzetközi piacon.
Borítókép: Drágán jut hitelhez az uniós tagállam (Fotó: 123RF)