Hamarosan útjára bocsátja a szankciókról szóló nemzeti konzultációt az Orbán-kormány. Az elmúlt időszakban az energia ára meredeken emelkedett, a drágulást a háború mellett egyértelműen fűtötték a nyugati büntetőintézkedések. Szakértők felhívták a figyelmet arra, hogy önmagában a fegyveres konfliktus kirobbanása még enyhe áremelkedést okozott. Egy nappal a háború kitörése előtt az irányadó holland gáztőzsde 87 eurón zárt, míg egy nappal később kilencven eurón. Ekkor még arról volt szó, hogy a szankciók nem érintik majd az orosz energiaszállítást. Ezt követően több nyugati vezető módosított az álláspontján, elkezdődött az energiaembargó lebegtetése, mire az árak csaknem megkétszereződtek.
Véget lehetne vetni a drágulásnak
Oroszország és az Európai Unió között gazdasági háború zajlik, a nyugati szankciókat Moszkva ugyanis nem hagyja válasz nélkül – mondta lapunknak Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője. Jelezte: az inflációs folyamatokat jelentősen befolyásolja az energia ára, ezért kedvező hatása lenne, ha kivezetnék az energia területét érintő embargós intézkedéseket.
A magyar kormány több alkalommal is felhívta a figyelmet arra, hogy Európa országai ma az olajért, a földgázért és a villamos energiáért szankciós felárat fizetnek. Eközben pedig Amerikában a gázár és a villamos energia ára töredéke az európainak. Az unió hatalmas vesztese a háborúnak, ám ezt jelentős részben magának köszönheti. Az Orbán-kabinet szerint felül kell vizsgálni a szankciós politikát, a változás az energiaárakat csökkenti, véget érhet az inflációs nyomás.
– Oroszország és az Európai Unió között gazdasági háború zajlik. A nyugati szankciókat Moszkva nem hagyja válasz nélkül. Az energiaszállítást már hónapokkal ezelőtt korlátozták arra hivatkozva, hogy az embargós lépések hátráltatják a vezetékek karbantartását – mondta lapunknak Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője. Jelezte: az inflációs folyamatokat jelentősen befolyásolja az energia ára. Emellett hazánkban a forint árfolyama is problémát okoz, amelynek hátterében a többi között a folyó fizetési mérleg romlása áll. Erre hatnak az energiaárak is, azaz: ha kedvező változás menne végbe, akkor ezen a területen is érzékelhető lenne a javulás.
– A szankciós politika módosulása előnyt hozna, még akkor is, ha például az élelmiszerek ára nem csökkenne arra a szintre, amely a háború előtti időszakot jellemezte. Az viszont szinte biztosan kijelenthető, hogy az infláció növekedése megállna. Az áremelkedések már nem lennének ilyen drasztikusak – magyarázta a szakérő.
Regős Gábor hangsúlyozta: ha az energia ára emelkedik, az mindenbe begyűrűzik.
– Októberrel elkezdődött az új gázév, a cégek most szembesülnek azzal, hogy milyen áron juthatnak földgázhoz. Bármilyen terméket is gyártsanak a vállalatok, ahhoz energiára van szükség, ahogy a szolgáltatási szektor sem nélkülözheti a különböző energiaforrásokat. Teljesen mindegy, hogy gázról vagy villanyról beszélünk, hiszen a villany ára a gázhoz kötött – emelte ki a szakmai vezető.
A szakértő elmondta azt is, hogy segítséget jelent a Gazprommal kötött megállapodás, amely lehetővé teszi hazánknak a késleltetett fizetést az energiáért. Később jelenik meg a fizetési igény, a nagyon magas terheket időben szét lehet porlasztani.
Természetesen ez akkor működik leghatékonyabban, ha belátható időn belül rendeződik a helyzet. – Az viszont senkinek nem kedvez, ha hosszabb távon is ilyen vagy még magasabb összegeket kell a gázért kifizetni – tette hozzá a Makronóm Intézet szakmai vezetője.
Borítókép: Több élelmiszer esetében a kormány befagyasztotta az árakat (Fotó: Bach Máté)
További Gazdaság híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezA német Zöldek teljes valóságtagadásban vannak
Úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.
Még nem érkezett jobb ajánlat az orosz energiahordozókkal szemben
Szijjártó Péter: az energiaellátás biztonsága a nemzetbiztonság része.
Érdemes digitális állampolgárrá válni
Forradalmi változtatások jönnek az ügyintézés területén.
A digitális állampolgársággal csak utolértük magunkat
Digitális forradalom zajlik, amely szépen, lassan, csendben szövi át a mindennapjainkat.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
David Pressman bejelentette lemondását
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Farkasóra: ezért ébredünk fel hajnali három és négy óra között
Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
Akcióban a TEK Budapesten: mesterlövészek a háztetőkön a nyolcadik kerületben – megszólalt a rendőrség
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Olvasóink többsége a görögök ellen küldené harcba a válogatottat
Magyarellenes rágalmak régen és most
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
K...rva nagy következmények
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezA német Zöldek teljes valóságtagadásban vannak
Úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.
Még nem érkezett jobb ajánlat az orosz energiahordozókkal szemben
Szijjártó Péter: az energiaellátás biztonsága a nemzetbiztonság része.
Érdemes digitális állampolgárrá válni
Forradalmi változtatások jönnek az ügyintézés területén.
A digitális állampolgársággal csak utolértük magunkat
Digitális forradalom zajlik, amely szépen, lassan, csendben szövi át a mindennapjainkat.