Az energiaforrások struktúrája világszerte folyamatosan változik. Ugyanez elmondható a megújuló energiaforrások részarányáról is, amelyben kezdetben a vízenergia jelentette a legnagyobb termelést, ugyanakkor a 2010-es évek óta nagyobb szerephez jutott a szél-, és napenergia. A szén-dioxid-mentes beruházásokat elsődlegesen a megújuló energiaforrások ágazata hajtja, azonban ezekhez az évek során az elektromos közlekedésben végrehajtott befektetések felzárkóztak. A növekvő befektetési hajlandóság tovább oszlik számos feltörekvő ágazat közt, amely egy erős növekvő trendet mutat a szén-dioxid-mentes világ felé. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésében a szén-dioxid-mentes beruházások növekedését és a szektorok helyzetét vizsgálja, a jövőbeli trend azonosítása mellett.
Zöld támogatási terv készül az EU-ban is
A megújuló és fosszilis energiaforrások versenye az elmúlt években kiéleződött. Mindez az alkalmazott technológiák fejlődésének és a növekvő fosszilis energiahordozók árának köszönhető, a szén-dioxid-mentes befektetések megtérülés ideje pedig jelentősen lecsökkent. Ennek okán – az olyan országok, amelyek megtagadják az orosz energiahordozók felhasználását – elsődlegesen a szén-dioxid-mentes beruházások felé fordultak.
A kormányzatok kiemelt mértékben kezdték támogatni a szén-dioxid-mentes beruházásokat. Ezt tükrözi az Egyesült Államokban bevezetett klímatörvény is, amely 369 milliárd dollárnyi támogatást nyújt az elektromos járműveket, akkumulátorokat, szélturbinákat vagy hidrogént gyártó cégeknek. Európát tekintve a „zöld” támogatási terv még kidolgozás alatt áll, de várhatóan idén elkészül.
A tavalyi év egy újabb mérföldkőnek számított a szén-dioxid-mentes energiarendszerek kialakításában. Azzal ellentétben, hogy a fosszilis tüzelőanyagokba való globális beruházás mértéke meghaladta az 1,1 ezermilliárd dollárt, elsőként fordult elő, hogy a megújuló energiára való átállásba fektetett beruházások szintén elérték ezt az értéket. Így a 2022-es év számít az első olyan időszaknak, amelyben a szén-dioxid-mentes beruházások mértéke meghaladta az ezermilliárd dollárt.
Az elektromos fűtés mennyisége megduplázódott
A szén-dioxid-mentes energiarendszerek körébe számos ágazat tartozik. A legelterjedtebb beruházási forma a megújuló energia, illetve az elektromos közlekedés, azonban idetartozik az atomenergia, az elektromos fűtés, az energiatárolás és további technológiák is – sorolja az Oeconomus elemzése.
Az elmúlt év során a megújuló energiaforrásokba fektetett beruházások több mint 350 gigawattnyi kapacitással növelték a megtermelhető energia mennyiségét, míg az elektromos közlekedést több mint 10 millió újonnan értékesített jármű bővítette.
Az elektromos fűtés kiépítése 2015 és 2021 között szinte megduplázódott. A nukleáris energia, köszönhetően a környezetszennyező hulladéktermelésnek és a rendszeres karbantartásoknak, lassú növekedési pályán van, amely a befektetések közel 3 százalékáért felel. Az elmúlt években látható legnagyobb növekedés ugyanakkor a szén-dioxid-leválasztás és hidrogénfelhasználás-projektek megvalósításában ment végbe. A két ágazatot tekintve a beruházások értéke egy év alatt a háromszorosára növekedett.
Az energiamix 95 százaléka lehet megújuló
A szén-dioxid-mentes beruházások trendje az elmúlt húsz évben szinte exponenciálisan növekedett. A BloombergNEF számításai szerint a tavalyi évvel bezárólag 6700 milliárd dollár befektetés gyűlt össze. Ugyanakkor az első ezermilliárd eléréshez 8 év volt szükséges, míg az utolsóhoz kevesebb, mint egy esztendő.
Ennek okán az Ember kutatócsoport feltételezi, hogy a növekvő trend tíz év alatt egymilliárd eurót spórolhat Európa számára – mutat rá az alapítvány összeállítása. Emellett a kutatócég álláspontja alapján az is elérhető, hogy az európai energiamix 95 százalékban megújuló energiaforrásokat tartalmazzon. Az európai trendet tovább erősíti, hogy a tavalyi év során a nap- és szélenergiából termelt villamosenergia mennyisége három százalékponttal emelkedett, míg a földgáz egy százalékponttal csökkent.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Mario Tama/Getty Images Nort)