Románia továbbra is kitart egy amerikai cég kis méretű moduláris reaktortechnológiája mellett. Csakhogy az amerikai technológia még sehol sem üzemel, ezért a szomszédos országnak a kísérleti nyúl szerepe jut. Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő lapunk megkeresésére elmondta: rontja a társadalom atomenergiával kapcsolatos megítélését, ha olyan cégekkel kötnek ilyen téren (elő)szerződést, melyek még nem tudnak felmutatni kipróbált és üzemelő moduláris reaktortechnológiát. A nukleáris iparban a biztonságnak és a megbízhatóságnak elsőrendűnek kellene lennie.
A napokban arról lehetett olvasni – ismertette a szakértő –, hogy kudarcba fulladtak az amerikai NuScale vállalat forradalmian új technológiával építendő kis méretű modulárisreaktor-projektjei, miután a még csak papíron létező amerikai SMR-technológia költségei már most ötven százalékkal megnövekedtek. Erős a gyanú arra, hogy a valós indok az lehet, amit az Iceberg Research pénzügyi elemző cég állított. Azaz: a NuScale egész egyszerűen megtévesztette a befektetőket egy októberi bejelentéssel, amely szerint a cég 37 milliárd dolláros szerződést kötött 24 SMR megépítésére (1848 MW beépített teljesítménnyel) amerikai szerverek áramigényének kielégítésére. Az állítólagos megrendelőről, a Standard Power cégről ugyanis kiderült, hogy komolytalan és nem üzletképes.
Hárfás Zsolt rámutatott, Románia ilyen előzmények ellenére is ragaszkodik a ki nem próbált amerikai technológiához. Erre alapoz Lengyelország és Ukrajna is, Csehországban pedig már az energiapolitikába is beemelték, illetve 2030-tól már számolnak a valóságban még nem üzemelő amerikai megoldással.