Ugyan egyre többen vállalnak munkát egész évben a tanulás mellett, mégis a nyár tekinthető a csúcsszezonnak a diákmunka tekintetében. Piaci várakozások szerint idén nyáron nagyjából 120 ezer tanuló dolgozik majd Magyarországon, ha csak néhány hetet is. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből kiderül:
míg 2023-ban 1800 forint körül mozogtak az átlagos órabérek a diákmunka tekintetében idehaza, addig 2024-ben az elmúlt hónapok tapasztalatai és a várakozások alapján ez 2000 forint fölé emelkedhet.
Európai viszonylatban Nyugat- és Észak-Európában nagyobb hagyománya van a diákok foglalkoztatásának, míg Kelet-Közép-Európában kisebb arányban dolgoznak a diákok, ami jelentős munkaerő-piaci tartalékot, kiaknázható munkaerőforrást jelent. Az elérhető, 2022-es adatok alapján Nyugat-Európában a legnagyobb arányban Hollandiában dolgoztak a diákok, majd Izland, Svájc, Norvégia és Dánia következett.
Kelet-Közép-Európában hazánk dobogós helyen volt e tekintetben: Lengyelország és Csehország után nálunk dolgoztak a legnagyobb arányban diákok. Ám Nyugat-Európához viszonyítva ez még mindig meglehetősen alacsonynak számít, mindössze hat százalék, míg a legtöbb diákot foglalkoztató Hollandiában a diákok 75 százaléka vállalt munkát két évvel ezelőtt.
Az Oeconomus infografikájából az is kiderül, hogy hazánkban a diákokat leginkább kereső szektorok a mezőgazdaság, a rendezvényszervezés, a vendéglátás és a turizmus. Számos más szektorban (például kereskedelem, gyártás) a nyári szabadságok kiadása miatt szintén megnő a diákok iránti igény a munkavállalók pótlására.