A háztartások magas megtakarítási hányada és a régiós átlagot jóval meghaladó nettó pénzügyi vagyona növekedési tartalékot jelent a magyar gazdaság számára, amennyiben ezeket a forrásokat sikerül a pénzügyi intézményrendszeren keresztül a beruházások és a vállalatfinanszírozás felé terelni – jelentette ki Virág Barnabás, a jegybank alelnöke a Budapesti Értéktőzsde BÉT50 elnevezésű konferenciáján kedden, Budapesten.
A háztartások GDP-arányos nettó pénzügyi vagyona a régiós átlagot 24 százalékponttal meghaladva 110 százalékon áll, 200 milliárd eurón, ami az üzletrészeket leszámítva is 140-150 milliárd eurós mobilizálható pénzügyi vagyont jelent – ismertette.
Hozzátette, hogy a háztartások 6 százalékos GDP-arányos nettó megtakarítási rátája is duplája az uniós átlagnak. A pénzügyi intézményrendszernek kulcsszerepe van abban, hogy ezeket a forrásokat a vállalatfinanszírozás és a beruházok felé terelje – fogalmazott.
Az MNB számításai szerint a magyar lakossági befektetők külföldi részvény- és kötvényállománya 13 ezer milliárd forintot tett ki. A cél, hogy a magyar megtakarítók sikeres magyar cégekbe fektessenek, ezzel biztosítva hosszú távon a gazdasági fejlődést – mondta. További kitörési lehetőséget jelent az a mintegy 1100 innováció- és exportvezérelt magyar vállalat, amely az export 13 és a gazdasági növekedés 22,8 százalékát adja.
Virág Barnabás szerint a világban zajló és egymást is erősítő négy megatrend – demográfiai változások, éghajlatváltozás és zöldátmenet, digitális forradalom és geopolitikai konfliktusok – kihívás elé állítja a gazdaságpolitikát, amelyben a korábbi hüvelykujjszabályok nem működnek.
Arra figyelmeztetett, hogy többletkereslet generálása teljes foglalkoztatottág mellett az infláció emelkedését hozhatja, amit szigorúan el kell kerülni. Csak alacsony inflációs közegben lehet tartós gazdasági növekedés alapjait megteremteni – hangsúlyozta.
Véleménye szerint a beruházásoknál is új megközelítésre van szükség, és a forrásokat okos megoldásokra, a digitális és zöldátmenet finanszírozására kell fordítani. Átgondolt gazdaságpolitikával és sokoldalú, rugalmas finanszírozási rendszerrel sikerülhet a megváltozott gazdasági környezetben sikert elérni – tette hozzá.
Végh Richárd, a BÉT vezérigazgatója a Draghi-jelentésre utalva hangsúlyozta, hogy Európa versenyképességi lemaradásának egyik fő oka a tőkepiacok alulfejlettsége. Az EU-ban a lakosság nettó vagyonnövekedése 2009 és 2023 között 55 százalékos volt, míg az Egyesült Államokban 151 százalékos a részvénypiaci befektetések nagyobb súlya és a magasabb hozamok miatt.
Elmondta, hogy a BUX 2023 eleje óta hosszú „bikapiacban” van és a héten új történelmi csúcsokat döntött. A pandémia kitörése óta több mint 2,5-szeresére emelkedett az index, amely a Concorde Értékpapír Zrt. elemzése szerint még így is alulértékelt. A BUX a lengyel piachoz képest 25 százalékos diszkontot tartalmaz – tette hozzá.
Beszélt arról is, hogy az elmúlt három évben 200 új cég jelent meg a régiós tőzsdéken és 27 új bevezetéssel a magyar piac a listán a második helyen áll. Ebben az időszakban a már tőzsdén jegyzett vállalatok akvizíciójával együtt több mint 2000 milliárd forintnyi tőkeemelés valósult meg, és a kötvénypiacon közel 100 vállalat több mint 2700 milliárd forint értékű kibocsátást hajtott végre.
Az immár 450-re bővülő, alapvetően magyar tulajdonú BÉT50 vállalat – a társasvállalkozások 0,1 százaléka – a teljes nemzetgazdaság termelékenységi átlagát 33 százalékkal haladja meg. A BÉT mentorprogrammal is támogatja a kis és közepes cégek tőzsdére jutását
– mondta.
Fekete Péter, az 4iG vezérigazgatója beszédében elmondta: a 4iG 2020 óta több mint húsz akvizíciót hajtott végre négy országban több mint 1200 milliárd forint értékben, és ugyanebben az időszakban szignifikánsan nőtt a cég árbevétele, nyeresége és munkavállalóinak száma. A tőzsdén jegyzett infokommunikációs társaság négy év alatt Magyarország 25 legnagyobb vállalatává nőtte ki magát, és a külföldi multinacionális cégeket leszámítva az első tíz magyar cég között szerepel. Albániában a 4iG a legnagyobb mobilpiaci szereplő és célja a további növekedés, hogy regionális infokommunikációs bajnokká váljon – emelte ki.
Veres Tibor, a Wallis Asset Management elnöke arról beszélt, hogy a társaság a múltban is igyekezett a tőkepiac nyújtotta lehetőségeket kihasználni és részvényesi értéket teremteni, és a jövőben is erre törekszik az AutoWallis és a WING Csoporton keresztül. A tőzsdei jelenlét minőségi garanciát jelent, átláthatóságot, hitelességet és folyamatos visszajelzést biztosít a befektetőknek – mondta. Szabó Levente, az MBH vezérigazgató-helyettese szerint idén a hitelpiac növekedési üteme az európai átlaggal együtt, 4 százalék körül alakulhat.