A Világgazdaság által közölt interjúban Kiskergely Kornél elmondta, a Demján Sándor-program számukra stratégiai jelentőségű. A program célja a magyar vállalkozások versenyképességének növelése belföldön és nemzetközi szinten egyaránt. A megvalósításában kulcsszerepet töltenek be azzal, hogy olyan finanszírozási megoldásokat kínálnak, amelyek segítik a cégeket a beruházásaik véghezvitelében és külpiaci terjeszkedésükben. Összesen öt terméket indítanak el január 6-tól, amit a vállalkozások többféle hitelkonstrukción keresztül vehetnek igénybe.
Komoly érdeklődést várnak a kkv-k részéről, hiszen korábbi négy nagy sikerű terméket indítanak újra a program keretében.
Az EXIM működési környezete kapcsán elmondta: azt látjuk, hogy a magyar gazdaság számos külső kihívással és egyúttal jelentős lehetőségekkel néz szembe. A külkereskedelmi egyenlegünk 2024-ben is kiemelkedően pozitív, ami a magyar gazdaság erős exportorientáltságát tükrözi.
Ugyanakkor az ipari termelés és az exportdinamika az év során mérséklődhetett, ami főként a visszafogott külső kereslet és a legnagyobb külkereskedelmi partnerünk, Németország gyenge gazdasági teljesítményének következménye. A globális gazdasági kilátások viszont kedvező irányba mutatnak: a világgazdaság 2024–2025-ben stabil, 3,2 százalékos növekedési ütemet érhet el, miközben a fogyasztási kedv és a beruházások bővülése is hozzájárulhat a kereslet élénküléséhez. A középtávú kilátások Magyarország szempontjából is bizakodásra adnak okot. 2025-től várható, hogy a külpiaci kereslet helyreállása és a beruházási aktivitás élénkülése fokozatos bővülést eredményez az iparban és az exportban. Az EXIM számára ez különösen fontos, hiszen tevékenységük célja a magyar vállalkozások exportkapacitásának erősítése, valamint új piacokra való belépésük támogatása.
Az elmúlt három évtized során az EXIM meghatározó szereplővé vált a magyar gazdaságban, és büszkén mondhatjuk, hogy alapvető célunkat – a magyar vállalkozások versenyképességének növelését a nemzetközi piacokon – következetesen és eredményesen valósítjuk meg
– fogalmazott a vezérigazgató.
Úgy véli 2025 új próbatételekkel teli évnek ígérkezik, elég, ha az Európai Unió az Egyesült Államokkal és Kínával szembeni versenyképességi kihívására gondolunk. Ám számos lehetőség is nyílik a hazai vállalatok előtt, hogy megerősödve kerüljenek ki a világgazdasági tendenciákból. A 21 pontból álló új Gazdaságfejlesztési akcióterv keretein belül életre hívott Demján Sándor-program célzott segítséget nyújt a vállalkozások előtt álló falak lebontásához, legyenek azok finanszírozási vagy hozzáállásbeli akadályok. A program célja, hogy dinamizálja a magyar gazdaságot, különös tekintettel a kis- és középvállalkozásokra, ezzel három százalékot meghaladó gazdasági növekedést elérve. A kkv-szektor a magyar gazdaság gerince, és fejlődése nélkülözhetetlen a fenntartható növekedéshez.
Borítókép: Kisgergely Kornél vezérigazgató (Fotó: Kékesi Donát)