– Apró emelkedésre számítunk – ezt mondta a Világgazdaság kérdésére Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy sajtóeseményen. Szerdán közli a Központi Statisztikai Hivatal az első negyedéves GDP-adatokat, amelyek kapcsán óvatosan fogalmazott a tárcavezető. Mint jelezte, sem az ipar, sem az export nem mutatott szignifikáns élénkülést.
Németországban nem látjuk a fordulatot, a német politikában történt változás, ezeknek a hatása azonban csak később jön be
– tette világossá a miniszter, és arra is felhívta a figyelmet, van egy technikai hatás, ez pedig a húsvét. Az ünnepek látványosan „megrángatják” a GDP-számokat. Tavaly márciusra, idén áprilisra esett az ünnepkör.

– Nálam is fejtörést okoz az infláció, nem látni, hogy pontosan mennyire hatott a kiskereskedelmi forgalomra – árulta el a miniszter. Óvatos a vámháborúval kapcsolatban, mivel bizonytalanságot szül. Az, hogy egymásnak ellentmondó döntések születnek, soha nem jó a gazdaságnak. Azt pedig, hogy milyen hatása lesz közép- és hosszú távon, nehéz megjósolni.
Mint fogalmazott olyan káosz van a világkereskedelemben, hogy aki meg tudja ítélni, mi történik a jövőben, az Nobel-díjat kaphat érte.
Ami a kitettsége a Magyarországnak az amerikai piac felé, az koreai, japán, német tulajdonú cégek esetében áll fenn. Ilyen a Denso, a Samsung, az Sk Innovation, ezeknek a cégeknek az exportja adja a direkt kitettség nagyobbik részét, mintegy hatmilliárd eurót. Az indirekt kitettség pedig összesen 11 milliárd euró körül mozog.
Az árrésstoppal kapcsolatban Nagy Márton úgy fogalmazott, nagy esélye van a hosszabbításnak. A vegyipari termékekre vonatkozó kiterjesztésről május 20-án döntenek. Szerinte nyár végéig érdemes lenne kiterjeszteni az árrésstopot. Elárulta, hogy harminc kategória van a nem élelmiszerlistán, emögött több ezer termék van, köztük fogkrémek, mosószerek is.
– Nagy kérdés, hogy ennek van-e jogosultsága örökre – jelezte Nagy Márton, aki szerint számos országban van rá példa, hogy szabályozták az árrést.