Csányi Sándor több mint három évtizedet töltött a vezérigazgatói székben

Lemond vezérigazgatói tisztségéről, ugyanakkor továbbra is az OTP Bank elnöke marad Csányi Sándor. A bankszektor megkerülhetetlen szereplője 33 éven át volt a pénzintézet vezére, ezalatt az OTP elképesztő növekedésen ment át.

2025. 04. 25. 12:20
Csányi Sándor Fotó: Nemzeti Sport
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csányi Sándor az OTP Bank 2025-ös közgyűlésén jelentette be, hogy vezérigazgatói posztját átadja fiának, elnökként ugyanakkor továbbra is segíti a nagybankot. Csányi Sándor 33 év után mondott le a vezérigazgatói tisztségről, helyét a fia, Csányi Péter veszi majd át. Az elmúlt több mint három évtized alatt a leköszönő vezérigazgató az OTP-t a legnagyobb hazai hitelintézetté tette, melynek mérlegfőösszege 2024 negyedik negyedévében 43 419 milliárd forintot tett ki. 

Amikor Csányi Sándor 1992-ben megkezdte működését a bank élén, az OTP adózás utáni eredménye ötmilliárd forintos mínuszt mutatott, 33 év elteltével pedig a bank már ott tart, hogy tavaly profitja már az ezermilliárd forintos lélektani határt is áttörte. A Világgazdaság összegzése szerint a piaci kapitalizáció terén is mérhetetlen változás ment végbe: 

a bank 1992-ben 18 milliárd forintot ért a piacon, jelenleg viszont már a 7200 milliárd forintos szintet karcolja a vonal ezen a soron.

Az OTP 1992-ben 386 fiókkal rendelkezett, ez 2024 végére 1400-ra nőtt, jelenleg az OTP-csoport 11 országban negyvenezer munkatárs segítségével 17 millió ügyfélnek nyújt szolgáltatásokat.

Az OTP részvényei 1995-ös tőzsdei bevezetésük óta húszszázalékos évesített hozamot biztosítottak a befektetőnek, az idén 22 százalékos pluszban jár jelenleg az árfolyam. A papírok 1200 forinton debütáltak a BÉT-en, azóta viszont történt egy részvényfelosztás, melynek eredményeként a felosztás utáni árfolyamon ez 120 forintként jelenik meg.

A vezető tőzsdei részvények, a blue chipek közül az OTP részvénye hozta messze a legmagasabb évesített megtérülést a befektetőknek bevezetése óta: a bank papírja húsz százalékkal növelték értéküket átlagosan egy évben, míg az ebben a versenyben második helyezett Richter csupán 14,5 százalékkal. A Magyar Telekom ezen a soron 3,1 százalékos, míg a Mol 11 százalékos évesített hozamot mutat, a bevezetések időpontját tekintve pedig nincs nagy különbség, mindössze három év az összes blue chipet tekintve.

Az OTP részvényével kapcsolatban pedig továbbra sem fukarkodnak az elemzők az optimizmussal: a részvényekre kiadott célárkonszenzus 27 700 forint környékén húzódik, de folyamatosan érkeznek az emelések, a legmagasabb várakozás már 32 ezer forint felett húzódik.

A tavalyi év egészében az OTP-csoport konszolidált adózás utáni eredménye meghaladta az 1076 milliárd forintot, ami kilenczázalékos növekedést jelent, míg az éves ROE 23,5 százalék volt. A 2024-es egy részvényre eső eredmény elérte a 4050, míg az év végi egy részvényre jutó saját tőke a 19 346 forintot. Minden földrajzi szegmens nyereséget produkált 2024-ben, a külföldi profithozzájárulás 68 százalékot ért el. Az OTP a tavalyi eredmény terhére az idén 964 forintos osztalékot fizet majd a befektetőinek.

 

 


 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.