A kiszolgáltatott, beteg állat nagy lelki teher, és anyagilag is nagy teher lesz, ha a gazdája nem néz körül alaposan, és a legközelebbi állatorvosi rendelőbe viszi a házi kedvencet. Minden beavatkozást teljes áron kell megfizetni, így aki évekig megúszta az állatorvos felkeresését, vagy friss gazda, meglepődhet a tarifákon. A legjobb megoldás, ha az állat családba kerülésétől kezdve rendszeresen elkülönítünk egy összeget a kezeléseire, vagy kisállat-biztosítást kötünk. Az állattartás költségei nem csak a minőségi táplálékból és a játékokból állnak, az állatorvosi díj is jelentős tétel.
Aki alaposan körülnéz a szolgáltatók weboldalain és összehasonlítja az árakat, akár 20-30 százalékot is spórolhat az állatorvosi kezelés díján, a drága beavatkozásoknál ez már tetemes összeg is lehet. Az időről nem is beszélve, hiszen egy lábadozó állat ápolása miatt szabadságot is ki kell venni.
Budapesten egy kutya állatorvosi vizsgálatának díja rendelőnként és a vizsgálat típusától függően változik, de egy alapvizsgálat jellemzően 15-20 ezer forint között van. Ez az első vizsgálat, innen indulnak a további vizsgálatok, tesztek, labor, ultrahang, röntgen, illetve mindaz, amit szükségesnek tart a szakember.
Egy alapvizsgálat 8000–20 ezer forint, állatútlevelet 10–20 ezer forintért válthatunk ki, egy mikrocsip beültetése 8000–12 ezer forintba kerül. Egy sima fültisztítás is 5000–8000 forint. A veszettség elleni oltás 11–12 ezer forint lehet, a kombinált oltások ára 13–14 ezer forint, míg a Lyme-kór elleni oltás 15 ezer forint.
A pontos árak és szolgáltatások rendelőnként eltérhetnek, ezért érdemes előzetesen tájékozódni és időpontot egyeztetni a választott állatorvosi rendelővel. A felsoroltak alapszolgáltatások, tulajdonképpen egészséges kutyáknak. De mi történik akkor, ha ivartalanítani kell vagy megbetegszik az eb? Alapszabály: minden nagyobb beavatkozás előtt érdemes kérni egy kalkulációt, hogy ne legyen meglepetés a borsos számla. Azon se lepődjünk meg, ha rengeteg vizsgálatot ír elő az állatorvos, mindet meg fogja szakmailag indokolni. De a laikus kutyatartónak könnyen az lesz a benyomása, hogy egy egyszerű problémával jött, és soha nem érnek véget a vizsgálatok. A kutyatartók fórumaikon meg is jelenik a téma a lehúzós állatorvosokról, akik mindenre rábeszélik a lelkiismeretes, ám tájékozatlan gazdákat: sok vizsgálat, sok gyógyszer, sok vitamin. Érdemben laikusként vitázni nem lehet, marad a körültekintés.