Demokrata politikusok botránysorozata Virginiában

A botránysorozat nemcsak rövid távon kényszerítheti térdre a demokrata államvezetést, de a novemberben esedékes törvényhozási választások szempontjából is sorsdöntő lehet, írta a CNN.

Judi Tamara
2019. 02. 08. 12:00
Obama campaigns in support of Northam at a rally with supporters in Richmond, Virginia
Barack Obamával diskurál a megszégyenített Ralph Northam egy 2017-es kampányrendezvényen Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eluralkodott a káosz a demokratáknál Virginia államban: míg Ralph Northam kormányzót és Mark Herring államügyészt rasszizmusvádakkal illetik, Justin Fairfax alkormányzó szexuális zaklatási botrányba keveredett. – Az állam három, legmagasabb szintű megválasztott tisztviselője is botrányba keveredett. Mi a fene történik Virginiában? – tette fel a kérdést a CNN hírcsatorna tegnap, azt fejtegetve: ha mindhárman lemondanak, Kirk Cox republikánus házelnök kerül hatalomra abban az államban, ahol majdnem húsz éve töretlen a demokraták támogatottsága.

A lejtmenet pár napja kezdődött, amikor Ralph Northam kormányzóról napvilágot látott egy fotó: az Eastern Virginia Medical School 1984-es évkönyvé­ben egy feketére mázolt arcú, illetve egy, a Ku-Klux-Klan-csuklyás öltözékét viselő férfi látható. Bár máig nem tiszta, hogy melyikük lehet a kormányzó, Ralph Northam inkább elébe ment az eseményeknek és egy másik, szintén a politikai korrektség határát feszegető incidensre hívta fel a figyelmet: bevallotta, hogy egy másik alkalommal valóban feketére mázolta az arcát, ugyanis fiatal Michael Jacksonnak öltözve ment egy házibuliba.

Barack Obamával diskurál a megszégyenített Ralph Northam egy 2017-es kampányrendezvényen
Fotó: Reuters

A vígjátékba illő történet később folytatódott, amikor a – Ralph Northam lemondását is követelő – Mark Herring hasonló történettel hozakodott elő. Mint kiderült, a politikus szintén feketére festett arccal és parókában ment egy egyetemi mulatságra. Mindössze órákkal a Herring-botrány után pedig egy Vanessa Tyson nevű nő állt elő azzal: 2004-ben Justin Fairfax orális szexre kényszerítette egy bostoni hotelszobában. Fairfax tagadja a vádakat, de hírforrások szerint a demokraták berkeiben már egy évvel ezelőtt is tudhattak a molesztálási ügyről.

A botránysorozat nemcsak rövid távon kényszerítheti térdre a demokrata államvezetést, de a novemberben esedékes törvényhozási választások szempontjából is sorsdöntő lehet, írta a CNN. Kiemelték, a republikánusoknál jóval liberálisabb tömörülés amúgy is zéró toleranciát hirdetett a faji megkülönböztetés és a szexuális jellegű visszaélésekkel szemben, és ezeket előszeretettel dörgölik a Trump-elnökség orra alá. A helyzetet bonyolítja, hogy a politikusok egyike sem akar lemondani, ami bebetonozhatja a válsághelyzetet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.