Tilalom alatt a kínai technológia Amerikában

A Fehér Ház lényegében üzenni akar a világnak: a jövendő csúcstechnológiáit is magukban foglaló adásvételi szerződésekben a kiberbiztonságot elsődleges szempontként kell figyelembe venni.

Mártonffy Attila
2019. 02. 09. 12:08
A delivery man uses a phone near a building of China's ZTE Corp in Beijing
A ZTE-vel szemben is felmerültek nemzetbiztonsági aggályok Fotó: Thomas Peter Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan a jövő héten írja alá Donald Trump amerikai elnök azt az elnöki rendeletet, amely hivatalosan is megtiltaná kínai kommunikációs technológia használatát az Egyesült Államok vezeték nélküli távközlési hálózataiban. A kibervédelmi stratégiába illeszkedő, már régóta szorgalmazott aktusra még azelőtt kerülne sor, hogy Barcelonában február 25-én elkezdődne az ágazat legnagyobb éves rendezvénye, a mobil-világkonferencia (MWC) – írja a Politico hírportál nevük elhallgatását kérő hírforrásokra hivatkozva.

A rendelettel a Fehér Ház lényegében üzenni akar a világnak: a jövendő csúcstechnológiáit is magukban foglaló adásvételi szerződésekben a kiberbiztonságot elsődleges szempontként kell figyelembe venni. Nem nehéz kitalálni, hogy az új rendelet nem éppen a már régóta nemzetbiztonsági kockázatnak kikiáltott kínai távközlési cégek megnyugtatását szolgálja, hanem inkább tovább növeli majd az amúgy sem kicsi feszültséget a két ország között. Nem elég a javában dúló kereskedelmi háború, Washingtonnak a Huawei és a ZTE kínai mobilkommunikációs óriáscégek elleni fellépése és a szövetségeseinél ez ügyben történő nyomulása erodálhatja a szóban forgó vállalatok európai piaci részesedését is.

A ZTE-vel szemben is felmerültek nemzetbiztonsági aggályok
Fotó: Reuters

Számos ország már nagy erőkkel dolgozik azon, hogy mielőbb kiépítse következő generációs (5G) mobiltávközlési hálózatát, amely gyors adattovábbítási képességével nemcsak az emberek, hanem a gépek közti kommunikációt is forradalmasítja. E hálózatok kiépítésében nagy szerepe van a világ két vezető mobilcégének, mivel versenytársaikénál alacsonyabb áron kínálják berendezéseiket.

Miközben Washington azt állítja, hogy a világpiac 28 százalékát ellenőrző Huawei eszközei kémkedésre is képesek, eddig mégsem fejlesztett ki Huawei-mentes alternatívát az 5G terjesztésére. Szakértők szerint az illetékesek még csak vizsgálják az opcionális megoldásokat. Az Európának küldendő üzenetet sem kapkodják el, mivel ennek mikéntjével sincsenek egészen tisztában – vázolja a körülményeket a Politico egyik kormányközeli informátora.

Az amerikai távközlési társaságok sem kaptak még világos iránymutatást, merre menjenek tovább. Az Egyesült Államok győzködését a Huawei kizárásáról nem mindenütt fogadják el Európában. A Handelsblatt német lap értesülésére hivatkozva a Reuters és az MTI azt írja, a német kormány el akarja kerülni, hogy a Huawei Technologies berendezései nélkül kelljen kiépíteni az 5G-s mobiltávközlési hálózatot. Egyidejűleg az olasz gazdasági minisztérium cáfolta azokat a sajtójelentéseket, amelyek a Huawei és a ZTE tenderekből való kizárásáról jelentek meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.