Mindhárom felvetés több sebből vérzik, már csak a kereszténydemokrácia értékeinek figyelembevételével is. Az Európai Unió ugyanis – legalábbis a remények szerint – egy demokratikus intézmény, ahogy az EPP-nek is annak kell lennie, amelyben a tagoknak minden joguk megvan arra, hogy bírálják a szerintük rossz úton haladó Európai Bizottságot, alkalmasint az Európai Uniót.
Sőt, akár az EPP-t magát is, hiszen az Európai Néppárt nem egy homogén szervezet. Mint pártok uniós szövetsége rengeteg nézet belefér a gyűjtőpártba, egy ernyő alá terelve az alkalmasint, magyar szemmel nézve szélsőliberális svéd Mérsékeltek nevű pártot, a Willkommenskulturért felelős, hatalmasat bukott német CDU-t, a radikálisan bevándorlásellenessé alakult, maga mellé a szélsőjobboldalinak tartott Szabadságpártot koalíciós partnerül választó Osztrák Néppártot vagy az életéért küzdő, szebb napokat is látott francia Köztársaságiakat.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Minden pártot saját országában, saját közegében lehet csak értelmezni, ahogy az Európai Unió is országok összessége, ahol a különböző érdekek összhangba kerülnek, minthogy ez a diplomácia lényege, nem a kötelező együtt menetelés, felszólításra.
Ezen érdekek és értékek közé pedig nem tartozhat az, hogy egy legalábbis gyanús hátterű amerikai magánegyetemet kiválasztanak, s arra szólítják fel a magyar tagpártot, egyben a magyar kormány vezető erejét, hogy azzal kivételezzen, a hazai törvényeket áthágva hagyja, hadd tevékenykedjen a CEU, ahogy akar.
Ez a kérés konkrétan a magyar demokratikus berendezkedés kinevetése, a törvények lesöprése az asztalról, a parlamentarizmus megkérdőjelezése, valamint a magyar szuverenitás megsértése. A CEU tevékenysége egy bizonyos körben lassan eléri a Harvardét, mintha a magyar politikai elit innen indult volna el, ez képezte volna a fiatal és demokratikus magyar politikai nemzedéket, mint Franciaországban a híres ÉNA.
Amikor Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Budapestre látogatott, a CEU ügyét nem említette, azaz az elvben amerikai–magyar ügy ezen a fórumon nem volt téma, miközben az Európai Néppárt esetleges leendő bizottságielnök-jelöltje ezt különösen fontosnak tartja. Azért nagyon meglepődni nem kell, Soros György maga és számos befolyásos lobbistája rengeteget járnak Brüsszelbe, s találkoznak privát megbeszéléseken az ottani politikusokkal.