– Nem lehet tovább halogatni a kerítés felújítását, mert roskadozik a lábazat, nem várhatjuk meg, amíg kidől a járdára – mutat a dánszentmiklósi evangélikus imaház előtti omladozó, enyhén az út felé dőlő építményre Kassik Károly gondnok. A férfi az albert-
irsai egyházközség szolgálatában áll, de amióta a dánszentmiklósi gyülekezetet néhány éve hozzájuk csatolták, itt is ő viszi az ügyeket.
Kassik Károly elmondja, hogy Dánszentmiklós a második világháborúig alig néhány száz lakosú település volt, de a főként gyümölcstermesztéssel foglalkozó Micsurin Termelőszövetkezet és a helyi állami gazdaság folyamatos erősödésének köszönhetően a falu lélekszáma több ezerre duzzadt. Ma 2905-en laknak Dánszentmiklóson. A legutóbbi népszámlálási adatok szerint a hívők többsége római katolikus, az evangélikusok száma negyven-ötven körül lehet, de csak egy részük jár istentiszteletekre.
Györgyi Zsolt lelkész azért is tartja fontosnak, hogy elinduljanak a Magyar falu program pályázatán, mert a fejlesztésektől részben a hitélet újjáéledését is reméli. Emlékezetes, a közösségi terek fejlesztéséről, hasznosításáról február végén megnyíló pályázatok egyike a hazai keresztény egyházakat érinti. A kiírás célja a vidéki településeken nagy számban megürült parókiák, plébániák, volt egyházi iskolaépületek, illetve működő, de korszerűtlen önkormányzati ingatlanok hasznosítása, élettel való megtöltése.
Az ingatlanfejlesztésre 15 millió forint áll rendelkezésre pályázatonként, továbbá jár még ötmillió forint, hogy egy éven keresztül programokat szervezzenek a megújuló közösségi épületekben. Ez működésre és eszközbeszerzésre fordítható. Emellett még egy közösségszervező személy járulékokkal számolt bértömegére lehet pályázni, egy évre hárommillió forint erejéig.

Fotó: Mirkó István
A lelkész kiemeli, ők csak az ingatlanfejlesztésre szeretnének pályázni, az ötvenes években épült ház hasznosítását, a programok szervezését megoldják maguk. A fejleszteni kívánt imaházat ma is használják, havi rendszerességgel istentiszteleteket tartanak benne, de a beruházás után újabb programokat szerveznének. Az épület amúgy nincs rossz állapotban, öt éve 3,3 millió forintból részben felújították és a céloknak megfelelően átalakították, de a mostani pályázatban rendbe tennék a kerítést, valamint vizesblokkot és egy külső közösségi teret alakítanának ki.