Az Algír központjában tiltakozó fiatalok egyebek közt azt skandálták, hogy „Buteflika, nem lesz ötödik mandátum” vagy „Küldhettek kommandósok és rohamrendőröket, akkor sem lesz ötödik ciklus”.
Algéria második legnagyobb városának központjában, Oranban is több ezer diák tüntetett az AFP francia hírügynökség beszámolója szerint. A tiltakozó akció miatt a hatóságok nagy erőkkel vonultak ki.
Egy helyi riporter közlése szerint Annabában, az észak-afrikai ország negyedik legnagyobb településén pedig több ezer fős kocsisor vonult fel.
Az AFP jelentése szerint emellett még legalább hat városban tüntettek kedden.
Algírban elvileg 2001 óta be vannak tiltva a tüntetések. Ennek ellenére szinte naponta tüntetnek a fővárosban azóta, hogy a 82 éves, 2013-ban szélütést szenvedő, és azóta a nyilvánosság előtt ritkán, de akkor is kerekesszékbe kényszerülve megjelenő Buteflika február közepén bejelentette indulási szándékát.
Az AFP szerint a keddi megmozduláson nem alkalmaztak erőszakot a fiatal tüntetőkkel szemben, a rohamrendőrök sorfalakkal biztosították a helyszínt. Korábbi tüntetéseken előfordultak már összecsapások a rendfenntartók és a tiltakozók között.
A jelenleg orvosi kezelés miatt Svájcban tartózkodó elnök vasárnap, a kampányfőnöke, Abdel-Gáni Zaalan révén nyújtotta be a regisztrációs papírokat, hogy jelöltként indulhasson a következő elnökválasztáson. Ezzel egy időben az idős elnök közleményt adott ki, melyben kijelentette, megérti a tüntetők aggályait, és fogadkozott: megválasztása esetén egy éven belül új választásokat fog kiírni, amelyen már nem fog indulni. Buteflika ígéretei közt szerepel egy új alkotmány, továbbá politikai, társadalmi, intézményi és gazdasági reformokat is kilátásba helyezett, ezek azonban – úgy tűnik – egyelőre nem csillapították a kedélyeket.
A matematikusnak tanuló Szelma a keddi megmozduláson úgy fogalmazott: nem, az elnök nem értette meg mit akarnak a tiltakozók, és ezért sulykolni fogják minden pénteken.
A tiltakozók minden pénteken nagyszabású tüntetéseket terveznek április 18-ig, a választások napjáig. A muszlim országokban általában péntek az első munkaszüneti nap, vasárnap pedig a hét első munkanapja.