– Barátaim, amikor az ellenség megpróbálja megrendíteni Indiát, és terrortámadást követ el (a területén), akkor ezzel céljuk részben az, hogy meg-
akasszák az ország fejlődését. Ezzel minden indiainak sziklaszilárdan és egységesen fel kell vennie a harcot – jelentette ki a hindu nacionalista kormányfő, Narendra Modi egy tegnapi videókonferencián, amelyet pártja, a Bháratíja Dzsanata Párt tisztségviselőivel tartott. A párt – közleménye szerint – a helyzet rosszabbodására, további katonai összecsapásokra számít.
Imran Hán pakisztáni kormányfő eközben tárgyalásokat kezdeményezett az Indiával a héten kialakult konfliktus rendezésére. Egy élő tévéadásban kifejezte reményét, hogy „diadalmaskodik a józan ész”, és sikerül csökkenteni a feszültséget. – Ha megnézzük mindkét fél fegyverarzenálját, megengedhetjük-e magunknak, hogy egy kicsit is elszámoljuk magunkat? – tette fel a kérdést a miniszterelnök.
Hán a parlamentben azt is bejelentette, országa elengedi azt az indiai pilótát, akinek a repülőgépét a héten lelőtte a pakisztáni légierő. Hangsúlyozta, Iszlámábád a lépést békülési gesztusnak szánja, és hozzátette, megpróbált kapcsolatba lépni Modival. – Pakisztán békét akar – szögezte le, hozzátéve, Iszlámábád szándékát azonban nem szabad a gyengeség jelének tartani, és a dél-ázsiai térség akkor lesz virágzó, ha béke és stabilitás uralkodik benne. – Mindkét oldalnak ez az érdeke – tette hozzá Hán Kasmírra utalva, de nem tért ki arra, szabtak-e feltételeket az elengedéshez. Újdelhi részéről tegnap estig nem érkezett erre reagálás.
Az Egyesült Államok, az Európai Unió és több nagyhatalom is önmérsékletre szólította fel a két atomhatalmat, ennek ellenére a Kasmírt kettéosztó tűzszüneti vonal mentén tegnapra virradóra is folytatódott a szárazföldi tűzpárbaj. India a pakisztáni határon több mint 14 ezer bunkert épít, hogy védje az ott élő lakosságát a pakisztáni tüzérségi támadásoktól – számoltak be róla hírportálok. A dpa hírügynökség hatósági forrásokra hivatkozva azt közölte, a pakisztáni hatóságok megkezdték Kasmír pakisztáni felügyelet alatt álló részén, az indiai határ melletti falvak lakosainak a kitelepítését.