Mindent vagy semmit stratégia – így híresült el Donald Trump Észak-Korea-politikája a február végi, hanoi csúcstalálkozó óta. Vietnam fővárosában Trump és az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un (képünkön) eredmény nélkül állt fel az asztaltól, s a kudarcot egyre többen írják az amerikai elnök számlájára. Fenntartásának adott hangot a konfliktusban leginkább veszélyeztetett Dél-Korea. Szöul tegnap figyelmeztette Washingtont, Mun Dzse In elnök biztonsági főtanácsadója szerint a mindent vagy semmit stratégia nem célravezető. Mun Csung In elmondta, az atomalkuhoz idő kell, s ha az Egyesült Államok eredményeket akar, csökkentenie kell a szankciókon.
Pár nappal a kudarcba fulladt csúcstalálkozó után éppen a dél-koreai hírszerzés jelentette, hogy az északiak atomlétesítményeinél mozgósítást észlelnek a műholdjaik. Meg is kezdődött annak latolgatása, hogy egy újabb fegyver tesztelése esetén milyen válaszlépés következhet, a washingtoni kormány érdemben nem reagált. Mint mondták, hírszerzési ügyet nem kommentálnak.
Bár a Trump-adminisztráció próbálja fenntartani a sikeres kapcsolatépítés látszatát Észak-Koreával, nem kizárt, hogy a színfalak mögött a folyamat rosszra fordulhatott. Erre utal, hogy az Egyesült Államok és Észak-Korea között közvetítő Szöul a Washingtonnak szánt figyelmeztetéssel azonos napon a phenjani kapcsolatok javítását hangsúlyozta. Az országegyesítésért felelős minisztérium tegnap közölte: idén folytatják a Mun és Kim között tavaly elkezdett találkozókat.