Tegnapra Peking felett kitisztult az égbolt, ami biztos jele annak, hogy fontos vendég érkezik a kínai fővárosba. A nagy nemzetközi találkozók előtt szokás lekapcsolni a környezetszennyező gyárakat és üzemeket, ezért tiszta levegővel kezdődhet el ma, Pekingben az Egy övezet, egy út kezdeményezés (BRI) második nemzetközi együttműködési fóruma. Bár az eseményre harminchét vezető látogat el, távol maradt a csúcstalálkozótól a nyugati világ vezetőinek többsége. Ennek hátterében a BRI értelmezésbeli különbsége áll. Peking állítja, hogy a 2013-ban indított projekt gazdasági szándékú: elsősorban infrastruktúra-fejlesztésekkel Kína a világkereskedelmet növelné, amivel mindenki jól jár. Ezzel szemben a szkeptikusok szerint Peking a nagyhatalmi céljait teljesíti a tervvel, adósságcsapdával láncolva magához a gyanútlan partnerországokat.
Nyugati elemzések szerint a konfliktust Kína nem tudta áthidalni, a BRI-t ezért kifulladás fenyegeti. Példaként Indiát és Törökországot nevezik meg, a két ország vezetői ugyanis a kezdeti érdeklődésük ellenére nem látogatnak el az idei csúcstalálkozóra. Kusai Sándor korábbi pekingi nagykövet szerint azonban éppen ennek ellenkezője igaz: a BRI fokozatosan erősödik, ami ingerli a nyugati hatalmakat. – Az első, 2017-es fórumon huszonnyolc vezető jelent meg, idén harminchét – mondta Kusai, hozzátéve: idén több az európai politikus, közöttük Olaszország és Görögország vezetője is Pekingbe látogat.
Ahogyan két évvel korábban, úgy most is Vlagyimir Putyin orosz elnök látogatása a találkozó egyik sarokpontja. Hasonlóan a szkeptikusokhoz, Putyin is a BRI geopolitikai oldalát látta meg, az orosz elnök azonban inkább lehetőségként, semmint veszélyként tekint a programra. A Zsenmin Zsipao kínai pártlapnak tegnap elmondta, az eurázsiai kontinens gazdasági integrációjára 2015-ben megalkotott orosz elképzelés, az Eurázsiai Gazdasági Unió kiválóan illeszthető a kínai BRI-hez. Putyin kifejtette, reméli, hogy a most kezdődő csúcstalálkozón folytatódik a két folyamat összehangolása. Pekingben tartózkodik Matura Tamás Kína-szakértő, aki lapunk megkeresésére elmondta: a két ázsiai nagyhatalom évek óta taktikai szövetségesként működik együtt, Peking elképzeléseihez azonban idővel Moszkvának igazodnia kell.