Rendeznék a líbiai válságot

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa sürgősséggel, zárt ajtók mögött tárgyal a fellángolt líbiai harcok lehetséges megoldását keresve – jelentette szerdán az Euro­news hírcsatorna.

Magyar Nemzet
2019. 04. 11. 15:09
A member of Misrata forces, under the protection of Tripoli's forces, takes his position near a military camp in Tripoli
Polgárháborúnak tekinthető az ország keleti részét irányító Halifa Haftár csapatainak offenzívája Fotó: Hani Amara Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa sürgősséggel, zárt ajtók mögött tárgyal a fellángolt líbiai harcok lehetséges megoldását keresve – jelentette szerdán az Euro­news hírcsatorna. Az észak-afrikai ország keleti részét uraló Halifa Haftár tábornok csapatai múlt hét csütörtökön indultak meg a főváros, ­Tripoli felé, a nemzetközileg elismert egységkormányt támogató milíciák pénteken ellentámadást kezdtek Tripolitól délre. Eddig félszázan vesztették életüket a harcokban. Az ENSZ a nyugati országok támogatásával csaknem két éve fáradozik azon, hogy választásokat tartsanak Líbiában, és lezárulhasson a nyolc éve tartó konfliktus.

A nemzetközileg elismert kormány és Haftár közötti kibékíthetetlen ellentétek miatt azonban ez mindeddig nem történt meg – emlékeztet az MTI. Haszán Szalamé, az ENSZ líbiai különmegbízottja kedden jelentette be, hogy a Tripoli körül zajló harcokra tekintettel elhalasztják a világszervezet égisze alatt április ­14–16-ra tervezett konferencia megrendezését a délnyugati fekvésű Gadámesz városában. „Újfent kifejezésre juttatom kívánságomat, hogy minél előbb megtarthassuk a nemzeti konferenciát, (…) ugyanakkor nem várhatjuk el a részvételt, miközben fegyverekből lőnek, és rajtaütéseket hajtanak végre” – jelentette ki Szalamé.

Polgárháborúnak tekinthető az ország keleti részét irányító Halifa Haftár csapatainak offenzívája
Fotó: Reuters

– Egyelőre korlátozottak a líbiai összecsapások a szír vagy a jemeni helyzethez képest, de polgárháborúról lehet beszélni, mert egy országon belül fegyveres erők csapnak össze – mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az M1 aktuális csatorna műsorában. Mint mondta, Halifa Haftár tábornok rendelkezik a katonai erőkkel és az egyéb forrásokkal, mivel az ország nyolcvan százalékát irányítja, de pozícióit szeretné erősíteni.

A korábban a CIA-nak is dolgozó katonai vezető által kontrollált területeken a docens szerint sokkal nagyobb rend van, mint a hivatalos kormányzat által vezetett részeken. Hozzátette: kérdés, hogy Halifa Haftár hatalmi törekvése mennyire saját kezdeményezése, mivel az ország jelentős kőolajkészlettel rendelkezik, Oroszországot és Kínát is érdekelheti Líbia sorsa.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.