Szijjártó Péter: A NATO a történelem legsikeresebb katonai szövetsége

A NATO a történelem legsikeresebb katonai szövetsége – hangoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a washingtoni lengyel nagykövetség rendezett helyi idő szerint csütörtökön a NATO-bővítés tanulságairól és az észak-atlanti szövetség jövőjéről.

Forrás: MTI2019. 04. 05. 7:39
SZIJJÁRTÓ Péter;  DIMITROV, Nikola
Washington, 2019. prilis 4. A Klgazdasgi s Klgyminisztrium (KKM) ltal kzreadott kpen Szijjrt Pter klgazdasgi s klgyminiszter (b) s John Sullivan amerikai klgyminiszter-helyettes alrja a magyar-amerikai vdelmi egyttmkdsi megllapodst a NATO 70. vforduljra alkalmbl rendezett klgyminiszteri rtekezlethez kapcsoldan Washingtonban 2019. prilis 4-n. MTI/KKM/Mitko Sztojcsev Fotó: KKM/Mitko Sztojcsev Forrás: MTI/KKM/Mitko Sztojcsev
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO jubileumi külügyminiszteri tanácskozása alkalmából rendezett konferencián Szijjártó Péter mellett Tomás Petrícek cseh és Jacek Czaputowicz lengyel külügyminiszter vett részt.

A három külügyminiszter emlékeztetett arra, hogy nem csupán a NATO alapításának 70. évfordulója van most, hanem éppen 20 évvel ezelőtt csatlakozott a katonai szövetséghez Magyarország, Lengyelország és Csehország is. „Csak azok értik meg ennek a jelentőségét, akik tudják, mi volt a kommunizmus” – hangsúlyozta a magyar diplomácia irányítója. Hozzáfűzte: „NATO-tagságunk jelentősége jóval nagyobb, mint azt néha gondolnánk”.

Szijjártó Péter elmondta, hogy Magyarország idén megkezdte hadereje modernizálását és bővítette részvételét több NATO-misszióban is. A miniszter a koszovói, az afganisztáni és az iraki magyar szerepvállalást említette meg.

Szijjártó Péter kiemelte az Európára délről és délnyugatról érkező migrációs nyomás jelentőségét, illetve veszélyeit, és hangsúlyozta, hogy a NATO-nak figyelnie kell nemcsak Keletre, hanem Délre és Délnyugatra, az afrikai kontinensre is. „Ha nem vagyunk képesek megvédeni a határainkat, nem tudjuk megvédeni biztonságunkat sem” – szögezte le.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter visegrádi partnereivel Washingtonban
Fotó: MTI/KKM/Mitko Sztojcsev

Jacek Czaputowicz elsősorban a NATO-t Oroszország részéről érő kihívást hangsúlyozta. A lengyel külügyminiszter kiemelte, hogy szerinte az Egyesült Államoknak érdeke Európa biztonsága, Varsó számára pedig fontos érdek az amerikai katonai jelenlét lengyel földön, mert – mint fogalmazott – ez lenne a legerőteljesebb elrettentés Oroszország ellen. „Szeretnénk megnövelni az amerikai jelenlétet Lengyelországban” – ismételte meg Czaputowicz.

Szijjártó Péter elmondta: az új amerikai kormányzat gyökeresen változtatott a közép-európai politikáján és ezt Magyarország örömmel fogadja. A (belügyekbe) beavatkozás helyett a kölcsönös tiszteleten alapuló amerikai politikát látunk – tette hozzá.

A miniszter szólt Ukrajnáról is, utalva az ott élő őshonos magyar kisebbség helyzetére, jogaik csorbítására. Úgy vélekedett, hogy a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak csorbítása a NATO értékközösségének semmibevétele is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.