– Azt mondtuk, ha hanggránátot tesznek mögé és elsütik, abból sem érzett volna semmit – mondta Leia Armitage apja a BBC-nek. A brit főváros keleti részén élő kislány olyan súlyos fejlődési rendellenességgel született, hogy rajta a hagyományos hallókészülékek és implantátumok sem segíthettek.
Emiatt esélye sem volt arra, hogy megszólaljon, meghallja környezetének zajait, amibe a szülők nem törődtek bele. A kockázatok ellenére kiharcolták, hogy Leia legyen az egyik első gyermek az Egyesült Királyságban, aki hallókészülék-implantátumot kap – ennek ára egy kétéves korában elvégzett komplex agyműtét volt.
Az angol egészségbiztosító az életminőséget érdemben javító beavatkozást más, hasonlóan súlyos állapotú gyerekek esetén állja – évente kilenc műtéttel számolnak.
A legmodernebb műtét során különleges eszközt ültettek a kislány agyába – a fül mögött elhelyezett mikrofon- és hangfeldolgozó egység továbbítja az implantátumnak a hangot. Az elektromos stimuláció hallásérzékelést biztosít, de nem ígéri a normális hallást.
Ugyanakkor a BBC-nek nyilatkozó Dan Jiang professzor szerint néhány gyerek, ilyen Leia is, képes bizonyos mértékű beszéd kifejlesztésére. Tapasztalataik szerint minél fiatalabb korban ültetik be az eszközt, annál jobbak az eredmények.
A szülők azt remélték, hogy az implantátum segítségével a kislány érzékeli a veszélyre figyelmeztető hangokat, így biztonságosabb lesz az élete. Azonban a műtét után eltelt öt évben az előrelépés sokkal nagyobb volt a vártnál: néhány hónap múlva a gyerek például érzékelte a záródó vonatajtók zaját.
Fokozatosan több és több hangot hallott meg. Az éveken át tartó beszéd- és nyelvterápiás foglalkozásoknak köszönhetően a műtét után öt évvel a kislány mondatokat rak össze, próbálkozik az énekléssel és mobiltelefont használ. Az apa szerint a gyermek rohamléptekkel fejlődik, a legtöbb dologban már nincs messze kortársaitól.